Skip to main content

George Eastman (solda) Thomas Edison ile keşiflerini sergiliyor George Eastman tarafından kurulan ve ilk dijital kamerayı üreten Eastman Kodak Co., basında iflas etmek üzere olduğuna dair söylentilerle karşı karşıya. Wall…

George Eastman (solda) Thomas Edison ile keşiflerini
sergiliyor

George Eastman tarafından kurulan ve ilk dijital kamerayı üreten Eastman Kodak Co., basında iflas etmek üzere olduğuna dair söylentilerle karşı karşıya. Wall Street Journal tarafından yayınlanan iflas haberinden sonra, 131 yıllık şirketin Çarşamba günkü hisseleri 47 sent’e inerek, yüzde 28 oranında düşüş yaşadı.

Kodak, 1888 yılında ‘Siz düğmeye basın, biz gerisini yaparız.’ sloganı ile Kodak kamerayı piyasaya sürmüştü. 1929 yılında, sesli sinema’da kullanılacak ilk film şeridini üretti. 1975 yılında ilk dijital kamerayı ürettiği halde, film kullanımını etkilemesi korkusu ile piyasaya sürmemişti. 1980’lerden itibaren film piyasasındaki rakipleri ve dijital fotoğrafçılığın yükselişi ile düşüşe geçen Kodak, bir tek 2005 yılında Antonio Perez’in CEO olduğu yıl para kaybetmemişti. Perez öncülüğünde tüketici ve ticari yazıcılara odaklanan Kodak, Perez’in patent davaları ve lisans anlaşmaları ile gelir elde etme stratejisinin başarısızlığı ile 2011 yılında ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bütün bu gelişmelerin ardından Ağustos ayında dijital patentlerinin bazılarını satışa çıkarttıktan sonra 160 milyon dolarlık kredi almaya karar veren Kodak, maddi anlamda ciddi bir sıkıntı yaşadığının ilk sinyallerini vermiş oldu. Bu kredi sonucunda şirketin hisselerinde düşüş yaşandı, ve geleceği ile ilgili kaygılar ortaya koyuldu.

Washington Post haberine göre, şirketin yönetim kurulu, olası bir iflas ile ilgili aylardır görüşerek aralık ayının ortalarında iflasını ilan ettikten sonraki süreçte kendini nasıl devam ettirebileceğin dair yöneticilerini bilgilendirdi.

Kendi döneminin Apple ve ya Google’ı olarak tanımlanan Kodak’ın eski çalışanı Robert Shanebrook,  ‘istediğimiz herhangi bir şeyi başarabileceğimize ve yenilmez olduğumuza dair düşüncelerle doluyduk’ dedi.

Eastman Kodak Co.’nun kurucusu olan George Eastman, 77 yaşında intihar ederek arkasında ‘Sevgili arkadaşlarım, buradaki işim bitti. Neden bekleyeyim?’ notunu bırakmıştı. 

Kodak’ın başarısızlığının en önemli sebepleri sizce nelerdi?

Manşet görsel kaynak: The Christian Science Monitor
Haber kaynak: washingtonpost.com