Skip to main content

  Kocaeli, Turkcell’in desteğiyle Akıllı Su Yönetim Sistemine geçti Su sayaçlarının uzaktan okunarak kayıp ve kaçakların kontrol altına alınmasını hedefleyen Turkcell Akıllı Su Yönetim Sistemi ile coğrafi zorluklar nedeniyle okuması…

 
Kocaeli, Turkcell’in desteğiyle Akıllı Su Yönetim Sistemine geçti
Su sayaçlarının uzaktan okunarak kayıp ve kaçakların kontrol altına alınmasını hedefleyen Turkcell Akıllı Su Yönetim Sistemi ile coğrafi zorluklar nedeniyle okuması yapılamayan sayaçlara M2M (makineler arası iletişim) teknolojisi ile kolaylıkla ulaşılabiliyor. Sistem aynı zamanda anlık kesintilerin takip edilmesi sayesinde su şebekesinin çok daha verimli yönetilebilmesini sağlıyor. Arıza ya da kesinti halinde ilgili teknik ekiplere anında SMS ile alarm gönderiliyor ve müdahale süreci hızlanıyor. 
Türkiye’de sanayileşme oranının en yüksek olduğu illerden biri olan Kocaeli’nde, Akıllı Su Yönetimi sayesinde, su tüketimi oldukça yüksek olan endüstriyel abonelerin üretim sürecinde su kesintisinden kaynaklanan zararı engelleniyor. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU), bu proje ile tasarruf ve maliyet avantajına ek olarak tam yönetim, tam kontrol, problem oluşmadan önce en hızlı müdahale ve daha iyi hizmet ile tüketici memnuniyetinin artmasını hedefliyor. 
Turkcell Akıllı Su Yönetim Sistemi’ne ilk etapta dahil edilen bin 200 abone, İSU’nun toplam tüketimin yaklaşık yüzde 35’ini gerçekleştiren endüstriyel abonelerden oluşuyor. 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Kocaeli’nde İş Ortağımız Manas ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu proje, teknolojinin desteği ile hem operasyonel maliyetin azaltılması ve verimliliğin artırılması, hem de çevreye duyarlılık adına çok başarılı bir örnek teşkil ediyor. Sayaçların uzaktan okunabilmesi, kayıp ve kaçakların önlenmesini, arızalı sayaçların tespitini ve gerektiğinde uzaktan müdahale edilmesini, ve personelin etkin yönetimini sağlıyor.” dedi.
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ise projeye ilişkin şunları söyledi:
“Ülkemizde de bir ilk olarak akıllı şebekelerde kullanılan M2M teknolojisinden faydalanıp ve gelen verilerin analizini yaparak yüksek tüketimli abonelerde proaktif ve reaktif bir sayaç yönetimi kurduk. 
Bu sistemle abonelerimiz internet üzerinden saatlik tüketimlerine ve su kullanım alışkanlıkları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilecek. Özellikle sanayicilerimiz imalat ve işletmelerinde kullanılacakları suyu planlayabilecek ve su tüketimlerini kontrol altına alabilecek.”