Skip to main content

Japonya, 2025 yılına kadar uzaydan güneş enerjisi elde etmek için çalışmalara başladı.

Japonya ve ülkenin uzay idaresi JAXA, güneş enerjisini uzaydan ışınlamayı mümkün kılmak için uzun süredir çalışıyor. 2015 yılında, JAXA bilim insanları bir elektrikli su ısıtıcısını çalıştırmaya yetecek kadar enerji olan 1,8 kilovat gücü, 50 metreden fazla bir mesafeye kablosuz bir alıcıya başarıyla ışınlamıştı. Şimdi ise Japonya teknolojiyi bir adım daha ileri taşımaya hazırlanıyor.

Nikkei, bir Japon kamu-özel ortaklığının 2025 gibi erken bir tarihte uzaydan güneş enerjisi ışınlamaya çalışacağını bildirdi. 2009’dan beri uzay tabanlı güneş enerjisi üzerinde çalışan Kyoto Üniversitesi profesörü Naoki Shinohara liderliğindeki proje, yörüngeye bir dizi küçük uydu yerleştirmeyi deneyecek. Bunlar daha sonra panellerin topladığı güneş enerjisini yüzlerce mil ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara ışınlamaya çalışacak.

Dünya’ya enerji göndermek için yörüngedeki güneş panelleri ve mikrodalgaların kullanılması ilk olarak 1968’de önerildi. O zamandan beri Çin ve ABD de dahil olmak üzere birkaç ülke bu fikri gerçekleştirmek için zaman ve para harcadı. Bu teknoloji, yörüngedeki güneş panelleri potansiyel olarak sınırsız bir yenilenebilir enerji kaynağını temsil ettiği için oldukça cazip. Çünkü uzayda, güneş panelleri günün hangi saati olursa olsun enerji toplayabiliyor ve ürettikleri gücü ışınlamak için mikrodalgaları kullandıklarından bulutlar da sorun olmaktan çıkıyor. Ancak Japonya güneş panellerini yörüngeye başarıyla konuşlandırsa bile, teknolojinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsiz. Bunun nedeni, 1 gigawatt’lık (veya yaklaşık bir nükleer reaktör kadar) güç üretebilen bir dizi üretmenin, şu anda mevcut teknolojilerle yaklaşık 7 milyar dolara mâl olması.

Kaynak: Japan will try to beam solar power from space by 2025 – engadget