Skip to main content

Microsoft ABD’de yapay zekâ için düzenleyici bir yapı kurulmasını istiyor.

Bloomberg’ün haberine göre Microsoft, ABD federal hükümetini özellikle yapay zekâyı düzenlemeye odaklanan yeni bir yapı oluşturmaya çağırdı.

Washington’da bazı ABD Kongresi üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda konuşma yapan Microsoft Başkanı Brad Smith, hukukun üstünlüğünün ve demokrasi taahhüdünün teknolojiyi olması gereken yerde tuttuğunu ve bunun yapay zekâ konusunda da tekrarlanması gerektiğini belirtti.

Microsoft’un yapay zekânın düzenlenmesine yönelik çağrısı, algoritmaların hızlı bir şekilde kapatılmasına izin verecek bir arıza güvenliği olan yedekli yapay zekâ devre kesicilerinin zorunlu tutulmasını içeriyor.

Smith ayrıca, ABD Başkanı Biden’ın Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) risk yönetimi çerçevesinin yapay zekâ araçlarıyla ilgilenen tüm federal kurumlar tarafından takip edilmesini gerektiren bir yürütme emri oluşturup imzalamasını şiddetle tavsiye etti. Microsoft’un ayrıca NIST yönergelerine uyacağını ve şeffaflık için yıllık bir yapay zekâ raporu yayımlayacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmasında yapay zekâ ile ilgili endişelerini dile getirse de yapay zekâdaki son gelişmelerden ve sağlayacağı faydalardan bahsetmeyi de ihmal etmeyen Smith, yapay zekânın insanlığa daha önceki icatların sunmadığı faydayı sunabileceğini dile getirdi.

Microsoft’un yapay zekâ düzenlemesi için çağrıda bulunan ilk şirket olmadığını belirtelim. OpenAI ve Google tarafından da daha önce benzer açıklamalar yapılmıştı. OpenAI CEO’su Sam Altman, ABD Kongresi önünde yapay zekânın düzenlenmesi için “yeni bir yapı” gerektiğini ifade etmiş ve yapay zekâ modellerini “bağımsız denetimlerini” önermişti. Ancak birkaç gün önce Altman’ın OpenAI’ın Avrupa Birliği’nin yeni yapay zekâ politikalarına uyamazsa Avrupa’dan çekilebileceğini söylediğini hatırlatalım.

Google ve Alphabet’in küresel ilişkilerden sorumlu CEO’su Kent Walker da kısa bir süre önce bir bildiri yayımlayarak, “riskleri azaltırken teknolojik atılımları yaygın faydalara dönüştürmeye yardımcı olmak için hükümet, şirketler, üniversiteler ve daha fazlası genelinde geniş tabanlı çabalar” çağrısında bulunmuştu.

Yapay zekâ ile ilgili endişeler, insanların yapay zekânın geliştirilmesinden uzaklaşmasına da sebep oldu. “Yapay zekânın babası” olarak anılan eski Google Başkan Yardımcısı Geoffrey Hinton, yapay zekânın riskleri hakkında özgürce konuşabilmek için Nisan ayında görevinden istifa etmişti.

Kaynak: Microsoft appeals for a new US agency to regulate AI – engadget