Skip to main content

Gizlilik endişeleri nedeniyle İtalya’da geçici olarak yasaklanan ChatGPT, ABD’de ise CAIDP’in FTC’ye şikâyetiyle karşı karşıya.

ChatGPT, gizlilik endişeleri nedeniyle İtalya’da geçici olarak yasaklandı ve ABD’de ChatGPT’nin yeni sürümlerinin durdurulması çağrısında bulunan The Center for AI and Digital Policy (Yapay Zekâ ve Dijital Politika Merkezi) CAIDP’in Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) şikâyetiyle de karşı karşıya.

Associated Press’e göre, İtalyan Veri Koruma Kurumu, “ChatGPT gizliliğe saygı duyana kadar” yasağı sürdürecek. Bu kararın nedeni olarak ChatGPT’nin 20 Mart’taki kesintisi sırasında kullanıcı verilerinin başkaları tarafından görülebilmesiyle ilgili yaşanan sorun gösterildi.

Bu yasağın nasıl uygulanacağı veya Microsoft’un Bing Chat’i gibi ChatGPT kullanan OpenAI iş ortaklarını etkileyip etkilemeyeceği konusunda herhangi bir ayrıntı paylaşılmadı.

ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI, İtalya yasağının ardından ABD’de ise daha büyük bir sorunla uğraşmak zorunda kalabilir. Çünkü CAIDP, ChatGPT hakkında FTC’ye şikâyette bulundu. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, FTC’nin yapay zekâ kullanımının “hesap verebilirliği teşvik ederken şeffaf, açıklanabilir ve adil” olması gerektiğine dair beyanına atıfta bulundu.

Şikâyetinde OpenAI’ın GPT-4 dil modelinin “önyargılı, aldatıcı ve kamu güvenliği için riskli” olduğunu ifade eden CAIDP, GPT-4‘ün ticarette haksız eylem veya uygulama ile ilgili FTC yasasının 5. bölümünü ihlal ettiğini iddia etti. Şikâyetinde GPT-4’te bazı marjinal gruplar için zararlı ve küçük düşürücü çağrışımlardan endişe duyduğunu ifade eden CAIDP ayrıca, yasa koyuculara ChatGPT’nin ticari modellerinin yasaklanması için çağrı yaptı.

Kaynak: ChatGPT gets banned in Italy as the fight against AI begins – digitaltrends