Skip to main content

Pew Research Center’ın yaptığı bir anket, birçok kişinin TikTok’a yönelik hükümet yasağını desteklediğini ortaya çıkardı.

Amerikalıların yarısı, TikTok’un çatı şirketi ByteDance ile ilgili endişeler nedeniyle yoğun bir incelemeye tabi tutulan popüler sosyal video uygulaması TikTok’un ABD hükümeti tarafından yasaklanmasını destekliyor.

Pew Research Center tarafından yapılan yeni bir anket, Amerikalıların yüzde 50’sinin uygulamanın yasaklanmasını desteklediğini, yüzde 22’sinin ise karşı çıktığını ortaya koydu.

Pew’e göre, sadece uygulamayı kullanan kişilere bakıldığında bu rakamlar temelde değişiyor: Yetişkin TikTok kullanıcılarının yüzde 19’u hükümet yasağını desteklerken yüzde 56’sı karşı çıkıyor.

ABD’de aylık 150 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan TikTok özellikle gençler arasında popüler. Pew’in 2022 yılında yaptığı bir anket, 13 ilâ 17 yaş arasındaki gençlerin yüzde 67’sinin TikTok kullandığını söylediğini ortaya çıkardı. Ancak bu yaş grubu, uygulamanın hükümet tarafından yasaklanmasıyla ilgili en son ankete dahil edilmedi. Pew’in 20-26 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği anket 3.500’den fazla ABD’li yetişkinle yapıldı.

ABD’li yetkililer, TikTok’un sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in Çin hükümeti ile olan ilişkisine şüpheyle yaklaşıyor ve ABD’li kullanıcıların verilerinin güvende olup olmadığını sorguluyor. Bu ayın başlarında Biden yönetimi, ByteDance hissesini bir ABD şirketine satmadığı takdirde TikTok’u yasaklamakla tehdit etti. Federal hükümet, TikTok’un hükümet cihazlarında yasaklanmasını onayladı. Geçen haftalarda ise, ABD Kongresi önünde ifade veren TikTok CEO’su Shou Chew, TikTok’un Çin hükümeti ile ilişkisinin bulunmadığını belirtti.

Kaynak: TikTok Troubles Continue as Half of Americans Support a Ban of the App – CNET