Skip to main content

Instagram, sizin ve arkadaşlarınızın görüntüleri kaydedip birbirinizle paylaşmanıza olanak tanıyan yeni “ortak koleksiyon” özelliğini kullanıma sunuyor.

Twitter’da yaptığı bir paylaşımda Instagram, artık içeriği hem sizin hem de arkadaşlarınızın görüntüleyebileceği ve katkıda bulunabileceği “ortak koleksiyon”lara kaydedebileceğinizi söylüyor.

Instagram, gönderileri ayrı kategorilerde kaydetmenize ve düzenlemenize olanak tanıyan Pinterest benzeri koleksiyonlar özelliğini ilk kez 2017’de kullanıma sunmuş olsa da, bu yeni güncelleme arkadaşlarınızın kendi gönderilerini eklemesine izin vererek bazı şeyleri değiştiriyor. Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin IG Updates kanalına yaptığı açıklamaya göre, siz ve arkadaşlarınız Instagram’ın akışından, Keşfet sayfasından ve hatta DM’lerden gelen gönderileri kaydedebilirsiniz.

Yeni özelliği kullanmak için, kaydetmek istediğiniz gönderinin sağ alt köşesindeki yer imi simgesine tıklamanız, yeni bir ortak çalışma koleksiyonu oluşturma seçeneğini seçmeniz, koleksiyona bir isim vermeniz ve ardından bu koleksiyona katılmaları için “Arkadaşlara izin ver” seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Buradan koleksiyonunuza toplam 250 kişiyi ekleyebilirsiniz.

Instagram, ayrıca bir sohbet içinden de ortak koleksiyon oluşturabileceğinizi söylüyor. Böylece sohbetteki herkes paylaşılan koleksiyona gönderi ekleme ve çıkarma yetkisine sahip olacak. Ancak, ortak koleksiyona özel bir hesaptan bir gönderi eklerseniz, yalnızca hesabı takip eden kişilerin gönderiyi görebileceğini belirtelim.

Kaynak: Instagram now lets you save posts into collections shared with friends – The Verge