Skip to main content

SAS Türkiye, genişleyen yeni dönem vizyonunu, 2024 yılı hedeflerini, yapay zekâ alanındaki önemli çalışmalarını ve projelerini paylaştı.

SAS Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Rasim Eğri’nin liderliğinde The Stay Bosphorus Otel’de 13 Şubat Salı günü düzenlenen basın toplantısında, SAS Türkiye’nin genişleyen vizyonu, yapay zekâ projeleri ve 2024 hedefleri paylaşıldı.

Eğri, yapay zekânın önemini vurgulayarak, şirketin Türkiye’deki büyüme trendini ve dijital dönüşümdeki liderliğini öne çıkardı. Özellikle yapay zekâ ve veri analitiği alanında çalışmalarını ileriye taşımak istediklerini belirtti. Rasim Eğri, “2023 yılında finans, üretim ve kamu gibi sektörlerde yapay zekâ ve veri biliminin yaygın olarak kullanıldığını gözlemledik. Genel bir değerlendirme yapmamız gerektiğinde özellikle yenilenebilir enerji, sağlık hizmetleri ve dijital ikizler gibi alanlara yönelim olduğunu söyleyebiliriz. Dijital ikizler, tedarik zincirlerinin iyileştirilmesi ve doğal afetlerin neden olduğu kesintilerin azaltılmasında önemli bir rol oynadı. Gerçek dünya senaryolarının simüle edilmesi, kuruluşların iklim değişikliği ve doğal afetlerden kaynaklanan kesintilere hızlı bir şekilde yanıt vermesine olanak sağladı. Güvenilir yapay zekâ, yapay zekâ sistemlerindeki önyargıların ele alınması ve azaltılması gerekliliği daha da ön plana çıktı. Ayrıca, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) girişimlerinin önemi daha anlaşıldı” diye konuştu.

Toplantıda, SAS Türkiye’nin stratejisinin kamu ve özel sektörde veri odaklı dijital dönüşüm liderliği, çalışanların dijital becerilerinin geliştirilmesi ve yerel veri bilimi yetkinlik geliştirme merkezi oluşturma üzerine odaklandığı ifade edildi. Şirketin Türkiye’deki dijital dönüşüm sürecinde öncü bir rol oynamayı hedeflediği ve yapay zekâ, makine öğrenimi, veri analitiği, dijital ikizler ve IoT gibi teknolojileri kullanarak müşterilere destek olmayı sürdüreceği vurgulandı.