Skip to main content

OpenAI, sanatçıların Sora hakkındaki ilk izlenimlerinin yanı sıra Sora ile oluşturdukları videoları paylaştı.

Hatırlarsanız OpenAI, geçen ay metinden video oluşturan yapay zekâ modeli Sora’yı tanıtmıştı. Sora, zararlar veya riskler açısından değerlendirilmesi amacıyla red team üyelerinin kullanımına sunulmuş ve profesyonellere yararlı olacak şekilde geliştirilebilmesi için geri bildirim almak üzere bir dizi görsel sanatçı, tasarımcı ve film yapımcısının erişimine açılmıştı.

Şirket dün yayımladığı “Sora: First Impressions” başlıklı blog yazısında, Sora’ya erişim izni verilen sanatçıların ilk izlenimlerini ve ürettikleri içerikleri paylaştı.

OpenAI blog yazısında “Sora’yı dünyaya tanıttığımızdan beri görsel sanatçılar, tasarımcılar, yönetmenler ve film yapımcılarıyla birlikte çalışarak Sora’nın yaratıcı süreçlerine nasıl yardımcı olabileceğini öğreniyoruz. Sora’da yapmamız gereken pek çok iyileştirme olsa da modelin yaratıcıların fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerine nasıl yardımcı olabileceğine dair bir fikir edinmeye başladık” ifadelerine yer verdi.

Sora’yı deneyen isimler arasında yer alan film yönetmeni Paul Trillo, Sora’nın eskiyi kopyalamak yerine yeni ve imkânsız fikirleri hayata geçirdiği değerlendirmesini yaptı. Trillo, Sora’yı kullandığında “bir yönetmen olarak ilk kez zincirlerinden kurtulduğunu hissettiğini” ifade etti.

Sora’yı kullanarak “Air Head” adlı kısa filmi oluşturan prodüksiyon şirketi shy kids ise şu yorumda bulundu: “Sora gerçek gibi görünen şeyler üretme konusunda ne kadar iyi olsa da, bizi heyecanlandıran şey tamamen gerçeküstü şeyler yapabilme yeteneği.”

Çalışmalarına yer verilen diğer isimler arasında; yönetmen Nik Kleverov, müzisyen August Kamp, yönetmen Josephine Miller, AR/XR sanatçısı Don Allen Stevenson III ve heykeltraş Alex Reben yer alıyor.

Sanatçılar tarafından üretilen tüm içerikleri buradan inceleyebilirsiniz.