Skip to main content

Google CEO’su Sundar Pichai’nin şirket için belirlediği 2024 hedefleri basına sızdırıldı.

Bu haftanın başlarında Sundar Pichai, Google’ın 2024 yılında iddialı hedeflere sahip olduğunu ve önceliklerine yatırım yapacağını söyledi. Bu, yapay zekâ da dahil olmak üzere Google’ın tüketici platformlarından kurumsal platformlarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

İşte Google CEO’su Sundar Pichai’nin şirket için belirlediği 2024 hedefleri:

  1. Dünyanın en gelişmiş, güvenli ve sorumlu yapay zekâsını sunmak.
  2. Bilgiyi, öğrenmeyi, yaratıcılığı ve üretkenliği geliştirmek.
  3. En yardımcı kişisel bilgi işlem platformlarını ve cihazlarını oluşturmak.
  4. Organizasyonların ve geliştiricilerin Google Cloud’da yenilik yapmasına imkân tanımak.
  5. Dünyanın en güvenilir ürün ve platformlarını sağlamak.
  6. Google çalışanları ve dünya için olağanüstü bir Google inşa etmek.
  7. Hem şirketin hızını, verimliliğini ve üretkenliği artırmak hem de kalıcı maliyet tasarrufları sağlamak.

Bunlar büyük hedefler ve bize şirketin nereye gitmek istediğine dair iyi bir fikir veriyor.

Yapay zekânın bu listenin başında olması şaşırtıcı değil. Çünkü Gemini Ultra yakında piyasaya sürülecek. Şirket aralık ayında 1.0’ı piyasaya sürerken Gemini’ın gelecek sürümleri üzerinde çalışmalara devam ettiğini söylemişti.

Bu yıl özellikle önemli olan, insanların gerçekten istediği üretken yapay zekâ özelliklerinin eklenmesi. Tüketiciler tarafında ise en yardımcı kişisel bilgi işlem platformlarının ve cihazlarının oluşturulması var. Bu da bize şirketin Pixel cihazlarına daha fazla iyileştirme getireceğini gösteriyor. Google her zaman daha iyi ürünler yapmak istediğini söyleyecektir, ancak “yardımcı” kelimesinin kullanımı, Pixel 9 serisi ve bu yıl piyasaya sürülen diğer cihazlarda yapay zekâ teknolojileri ile daha fazla entegrasyon görebileceğimizi gösteriyor. Ayrıca Google’ın bu yıl Android XR ile yeni bir platform tanıtması bekleniyor.

Buradaki diğer önemli nokta ise şirketin verimliliğini ve üretkenliğini artırmanın yanı sıra maliyet tasarrufu sağlamayı da hedeflemesi. Yapay zekâ muhtemelen bunun bir parçası olacak, ancak Pichai geçen hafta şirketin yıl boyunca daha fazla işten çıkarma yapacağını belirtti, bu da muhtemelen burada kastettiği şeyin bir parçası.

Google’ın bu 7 hedefi, bize şirketin asıl odak noktasının yapay zekâ olduğunu gösteriyor. Bu da Bard ve Gemini gibi teknolojiler hakkında daha çok gelişmeler duyacağımız anlamına geliyor. Bakalım Google, 2024 yılı içinde belirlediği hedefleri tutturacak mı, göreceğiz.

Kaynak

Sundar Pichai lays out Google’s 2024 goals, including building helpful Pixel devices – 9TO5Google

Google’s goals for 2024 include improving Bard, helpful Pixel products, and cost savings – Android Police