Skip to main content

Togg’un kamera tedarikçisi Büyütech, Gebze’deki Büyütech Kamera Teknolojileri Üretim Merkezi’nde 100 bininci kamerasını üretti.

2 milyon euronun üzerinde sermaye ile Gebze Bilişim Vadisi’nde kurduğu otomobil sınıfı kamera teknolojilerinde Türkiye’nin ilk üretim merkezinin açılışını Ekim ayında yapan Büyütech, bu merkezdeki 100.000’inci kamerasını üretti.

Büyütech’in kurucu ortağı ve CEO’su Ömer Orkun Düztaş; kamera tabanlı olarak geliştirdikleri yeni teknolojilerle uluslararası bir marka yaratmak için yatırımlarını sürdürdüklerini belirtti. “Hedef Sıfır” yaklaşımı ile trafik kazasız bir dünya yaratma vizyonlarının altını çizen Düztaş, 2023 yılı Ekim ayında 4,23 milyon dolar yatırım aldıklarını ve Büyütech’in 2024 yılı içinde daha yüksek bir yatırım turu ile büyümeye devam edeceğini paylaştı. Düztaş; yıllık 800.000 üretim kapasitesine sahip olan Büyütech Kamera Teknolojileri Üretim Merkezi’nin 2026 yılı sonunda ise üretim kapasitelerini 3 milyona çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

Ömer Orkun Düztaş ve Alparslan Işıklı

Ömer Orkun Düztaş ve Alparslan Işıklı

Büyütech kurucu ortağı ve COO’su Alparslan Işıklı ise 2024 yılındaki hedeflerini şöyle aktardı: “Hem üretimdeki kapasiteyi hem de kaliteyi artırmak için yatırımlarımız bu yıl da devam ediyor. Farklı tasarım ve üretim teknikleri geliştiriyoruz. Kameralı ADAS ürünlerinde bir dünya markası olma yolunda kararlılıkla ilerlememize devam ediyoruz.”

Büyütech, 2011 yılında ODTÜ’den mezun olan Ömer Orkun Düztaş ve Alparslan Işıklı’nın ortaklığında bir girişim olarak kuruldu. Kuruluşunun ardından farklı projelerde yer alan şirket, Türkiye’deki üretim hatlarında çalışan, üretilen ürünleri denetleyen, makineleri ve robotları kontrol edebilen ilk akıllı kamerayı geliştirdi.

Yerli otomobil Togg’un kamera sistemlerini de üreten Büyütech, 2021 yılında Farplas’tan 2,5 milyon euro yatırım aldı, son yatırım turunda (Eylül 2023) ise 4 milyon 230 bin dolar yatırım alarak değerlemesini 28 milyon 230 bin dolara çıkarttı. Büyütech Kamera Teknolojileri Üretim Merkezi bünyesinde; yüksek hassasiyette lens montajı için özel lens montaj hattı, elektronik dizgi hattı, mekanik montaj hatları, sızdırmazlık kontrol hattı, ürünlerin kalibrasyon ve testlerinin yapılacağı bir kamera kalibrasyon hattı yer alıyor.