Skip to main content

WhatsApp, yakındaki kişilerle dosya paylaşım özelliği üzerinde çalışıyor.

WhatsApp, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Kullanıcıların dosyaları kolayca paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir özelliği test eden WhatsApp, yakında Apple’ın AirDrop benzeri kendi dosya paylaşım özelliğini Android’e getirebilir.

Son Android beta sürümü, yeni bir dosya paylaşım özelliğinin geliştirildiğini gösteriyor. WABetaInfo’nun yakında gelecek güncelleme hakkında paylaştığı bilgiler ve ekran görüntülerine göre; yeni dosya paylaşım özelliği AirDrop gibi sadece iki kişi arasında çalışıyor. Her iki kullanıcının da cihazı açık ve dosya alışverişi yapabilmek için yakın mesafede olmaları gerekiyor. Kişilerin paylaşım yapabilmeleri için ise fiziksel olarak akıllı telefonlarını sallaması gerekiyor. WABetaInfo’ya göre bu, dosya paylaşımına kontrollü bir yaklaşım sağlıyor. Paylaşımın uçtan uca şifreli olduğunu da belirtelim. Yani bu, dosya paylaşımının WhatsApp sohbeti dışında ve bilinmeyen bir ağ ortamında bile güvenli kalacağı anlamına geliyor.

WhatsApp’a gelecek dosya paylaşımı özelliği sayesinde kullanıcılar dosyaları hızlı bir şekilde yakındaki kişilerle paylaşabilecek. Ayrıca telefon numarası, her zaman kişiler dışındakiler için gizli kalacak. Bunun da her dosya alışverişinde gizliliği ve güvenliği sağlayacağı belirtiliyor.

Yakındaki kişilerle dosya paylaşma özelliği şu anda geliştirme aşamasında ve ilerleyen bir güncellemede uygulamaya eklenecek.

Kaynak: WhatsApp beta for Android 2.24.2.20: what’s new? – WaBetaInfo