Skip to main content

Çinli teknoloji devi Baidu, yapay zekâ destekli chatbot’u Ernie’nin yeteneklerini paylaştı.

Çinli arama motoru Baidu’nun ChatGPT rakibi yapay zekâ destekli chatbot’u Ernie’yi Mart ayında tanıtacağını sizlere aktarmıştık.

16 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında Ernie’yi tanıtan şirket dün gerçekleştirdiği toplantıda ise Ernie’nin diğer sektör odaklı yeteneklerinin yanı sıra finansal tabloları özetlediği ve powerpoint sunumları ürettiği videolarını paylaştı.

Çin’in en yaygın kullanılan mesajlaşma hizmeti WeChat’te paylaşılan görüntülere göre, Ernie iki hafta önce piyasaya sürüldüğünde gösterilenden daha fazla beceriye sahip.

ChatGPT benzeri ürünün piyasaya sürüldüğünde metin komutlarıyla resim oluşturma, şiir yazma ve Çin lehçelerinde sesli yanıtlar verme konusunda yetkin olduğu gösterilmişti. Dün paylaşılan videolarda ise, üretken yapay zekâ destekli chatbot Ernie’nin seyahat programları hazırlayabildiği, kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış komut dosyaları kullanarak ürünlerin reklamını yapabilen sanal, insan benzeri canlı yayıncılar üretebildiği görülüyor.

Videolar, Ernie’nin sektör odaklı bir sürümünü test eden ilk grup şirketler için Baidu’nun AI Cloud bölümünün ev sahipliği yaptığı kapalı bir toplantıda gösterildi. Baidu, Ernie’yi test etmek için sıraya giren 120 bin firmadan gelen “güçlü talebi” karşılamak için daha önce halka açık olarak düzenleneceği duyurulan etkinliğin formatını değiştirdiğini söyledi.

31 Mart’tan itibaren Ernie’nin sektör odaklı sürümünü test etmek için daha fazla şirketin kaydolabileceği, uygulamanın normal sürümünün ise davet kodlarını alacak kullanıcılar için teste açık olmaya devam edeceği belirtildi.

Kaynak: China’s Baidu reveals more capabilities of AI-powered chatbot Ernie – Reuters