Skip to main content

Apple’ın AR/VR gözlüğü spor, oyun, iPad uygulamaları ve antrenmanları içerecek.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın verdiği bilgilere göre Apple, yaklaşmakta olan karma gerçeklik gözlüğü için çok çeşitli uygulamalar ve hizmetler hazırlıyor. Şirket, ilk AR / VR gözlüğünü Haziran ayında düzenlenecek olan WWDC 23 etkinliğinde duyurmayı planlıyor.

“Reality One” veya “Reality Pro” olarak adlandırıldığı söylenen Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü iddiaya göre sanal ve artırılmış gerçeklik arasında geçiş yapabiliyor. Ağırlıklı olarak oyun, fitness, spora odaklanacak gözlüğü satın alan müşteriler, geliştiricilerin yaptığı “küçük değişikliklerle” gözlüğün 3D arayüzündeki “milyonlarca” mevcut uygulamayı kullanabiliyor.

Gözlükte ayrıca Apple’ın iPad cihazlarında sunduğu bazı özelliklerin yeni versiyonları da yer alacak. Kullanıcılar gözlükte kullanılabilecek iPad uygulamalarına 3 boyutlu arayüzden erişebilecek. Bu uygulamalar arasında Safari tarayıcı, takvimler, kişiler, dosyalar, ev kontrolü, mail, haritalar, mesajlar, notlar, fotoğraflar ve hatırlatıcıların yanı sıra müzik, haberler, hisse senetleri ve hava durumu uygulamaları da yer alacak.

Bunun yanı sıra Apple’ın uygulamaları yeni ürün için optimize etmek amacıyla aylardır az sayıda geliştirici ile çalıştığı bildiriliyor. Cihazın lansmanından aylar önce duyurulması, diğer geliştiricilere yeni uygulamalar oluşturmaları veya mevcut uygulamaları fütüristik arayüzüne uyarlamaları için zaman tanımasını sağlıyor.

Ürün hakkında bilgilerin çoğu daha önce sızdırılmış olsa da, Gurman’ın aktardığı yeni bilgilere göre, Apple Fitness+ antrenmanlarını VR’da çalıştırabilecek. Böylece kullanıcılar bir eğitmen ile aynı ortamda bulunuyormuş gibi çalışabilecek.

Buna ek olarak, şirketin Major League Soccer ve Major League Baseball için yayın haklarını ve 2020’de VR spor girişimi NextVR’ı satın almasını kullanarak sürükleyici spor izlemeyi destekleyeceği de iddia edilenler arasında. Aynı şekilde Apple TV uygulaması, videoların çöl veya gökyüzü gibi sanal ortamlarda izlenmesini sağlayacak.

Gözlüğün Meta Quest Pro’ya benzer bir üretkenlik odağına sahip olacağını söyleyen Gurman’a göre, platform, Pages kelime işlemcisini, Numbers hesap tablosunu ve Keynote slayt grubu uygulamalarının yanı sıra video ve müzik prodüksiyonu için iMovie ve GarageBand’i destekleyecek. Ayrıca kullanıcıların, FaceTime aramalarında konuştukları kişilerin tam vücut 3D avatarlarını görmelerine olanak tanıyacak.

Gözlük bunun yanı sıra, nereye bakıldığını belirleyen göz hareketleriyle, öğeleri seçmek ve menülerde gezinmek için el hareketleriyle cihazın kullanıcı tarafından kontrol edilmesini sağlayacak. Gözlük ayrıca Siri ses kontrolünü destekleyecek ve güvenlik için göz taramalarını kullanacak.

Kaynak: Latest Apple headset rumors say it’ll include VR workouts and sports – engadget