Skip to main content

Amerika’nın Arizona eyaletinde yaşanan bir vaka, yapay zekânın nasıl kötüye kullanıldığını gözler önüne serdi.

Yapay zekâ, telefon dolandırıcılığını korkutucu bir düzeye taşıdı. Arizonalı bir anne, dolandırıcıların, kızının sesini klonlamak için yapay zekâyı kullandıklarını ve böylece ondan 1 milyon dolarlık fidye talep ettiklerini iddia etti.

Jennifer DeStefano isimli anne, 15 yaşındaki kızı Briana’nın kayak tatilindeyken bilinmeyen bir telefon numarasından “kızını kaçırdığını ve 1 milyon dolar getirmezse ona zarar vereceğini” söyleyen bir dolandırıcı tarafından arandığını iddia etti.

NBC’ye konuşan DeStefano, telefondaki adamın “Dinle beni, kızın elimde. Polisi ararsan, herhangi birini ararsan, onu uyuşturucuya boğacağım, onunla işimi göreceğim ve onu Meksika’ya bırakacağım” gibi şeyler söylediğini belirtti. Ardından kızının “Bana yardım et anne” dediğini ve ağladığını duyduğunu söyledi. Kızını kaçırmış gibi yapan kişi, kızı serbest bırakmak için önce 1 milyon dolar talep etti, daha sonra bu rakamı 50 bin dolara indirdi. Hemen polisi arayan anne kızının güvende olduğunu öğrendi.

DeStefano, telefondaki sesin tamamen kızına ait olduğunu inandığını belirterek, “Tamamen onun sesiydi, onun tonlamasıydı, onun ağlama şekliydi. O olduğundan bir an bile şüphe etmedim. Beni gerçekten derinden etkileyen tuhaf kısım buydu” dedi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Ancak dolandırıcılar henüz tespit edilip yakalanamadı. Telefonla arandığında DeStefano’ya dinletilen ve kızına ait olabilecek seslerin yapay zekâ tarafından klonlanmış olabileceği söyleniyor.

Kaynak: Woman Claims AI Cloned Her Daughter’s Voice In $1 Million Kidnapping Scam – NDTV