Skip to main content

Anthropic, ikinci nesil yapay zekâ chatbot’u Claude 2’yi piyasaya sürdü.

Eski OpenAI çalışanları tarafından ortaklaşa kurulan yapay zekâ girişimi Anthropic, dün metin üreten yeni bir yapay zekâ modeli olan Claude 2’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.


Anthropic’in ilk yapay zekâ chatbot’unun yeni sürümü olan Claude 2, şu an sadece Amerika ve Birleşik Krallık’ta hem web’de hem de ücretli bir API aracılığıyla sınırlı erişimde beta olarak kullanıma sunuldu. Üretken yapay zekâ platformu Jasper ve Sourcegraph dahil olmak üzere birçok işletme Claude 2’yi pilot olarak kullanmaya başladı.

Anthropic’ten Sandy Banerjee, TechCrunch’a “Bu sistemleri piyasaya sürmenin ve insanların bunları gerçekte nasıl kullandığını anlamanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bunların nasıl kullanıldığını, performansı ve kapasiteyi nasıl iyileştirebileceğimizi, tüm bunları izliyoruz” dedi.

Eski Claude (Claude 1.3) gibi, Claude 2 de belgeler arasında arama yapabiliyor, özetleyebiliyor, yazabiliyor, kodlayabiliyor ve belirli konularla ilgili soruları yanıtlayabiliyor. Ancak Anthropic’in TechCrunch’a verdiği bilgilere göre, Claude 2 birkaç alanda üstün özelliklere sahip. Örneğin Claude 2, baro sınavının çoktan seçmeli bölümünde Claude 1.3’e göre biraz daha yüksek puan almış. Claude 2’nin 100 üzerinden 76,5 Claude 1.3’ün ise 73 aldığını belirtelim. Anthropic, Claude 2’nin ABD Tıbbi Ruhsatlandırma Sınavının çoktan seçmeli bölümünü geçebileceğini söylüyor. Bir Python kodlama testi olan Codex HumanEval’da Claude 1.3’ün 100 üzerinden aldığı 56 puana kıyasla, Claude 2’nin 100 üzerinden 71,2’ye ulaşarak daha güçlü bir programcı olduğunu belirtiyor. Claude 2 ayrıca daha fazla matematik problemini doğru cevaplayabiliyor ve ilkokul düzeyindeki problemlerde Claude 1.3’ten yüzde 2,8 puan daha yüksek olarak 100 üzerinden 88 puan alıyor. Anthropic, Claude 2’nin Claude 1.3’e kıyasla “zararsız” yanıtlar vermede “2 kat daha iyi” ve önyargılı yanıtlar verme olasılığının daha düşük olduğunu söylüyor.

Banerjee, Claude 2’yi Claude 1.3’ün değiştirilmiş bir versiyonu olarak nitelendiriyor, “Claude 2, son modelden büyük ölçüde değişmedi, model geliştirmeye yönelik sürekli yinelemeli yaklaşımımızın bir ürünü” diyor.

Kaynak: Anthropic releases Claude 2, its second-gen AI chatbot – TechCrunch