Skip to main content

Anthropic, OpenAI’ın ChatGPT’sine rakip olacak bir chatbot olan Claude’u piyasaya sürdü.

Eski OpenAI çalışanları tarafından ortaklaşa kurulan bir girişim olan Anthropic, ChatGPT’ye rakip olacak chatbot’u Claude’u tanıttı.

Anthropic’in chatbot’u Claude’a, belgeler arasında arama yapma, özetleme, yazma, kodlama ve belirli konularla ilgili soruları yanıtlama dahil olmak üzere bir dizi görevi yerine getirmesi için talimat verilebiliyor. Calude, bu yönlerden OpenAI’ın ChatGPT’sine benziyor. Ancak Anthropic, Claude’un “zararlı çıktılar üretme olasılığının çok daha düşük”, “sohbet etmesi daha kolay” ve “daha yönlendirilebilir” olduğunu öne sürüyor.

Anthropic’ten bir sözcü TechCrunch’a yaptığı açıklamada “Claude’un çok çeşitli müşteriler ve kullanım durumları için doğru araç olduğunu düşünüyoruz. Birkaç aydır modellere hizmet vermek için altyapımıza yatırım yapıyoruz ve müşteri talebini karşılayabileceğimizden eminiz” dedi.

Geçen yılın sonlarında gizli beta sürümünün ardından Anthropic, Claude’u Robin AI, AssemblyAI, Notion, Quora ve DuckDuckGo gibi lansman ortaklarıyla test ediyor. Dün itibarıyla bir API aracılığıyla, Claude ve daha hızlı, daha az maliyetli bir türev olan Claude Instant olmak üzere iki sürüm kullanıma sunuldu.

Kaynak: Anthropic launches Claude, a chatbot to rival OpenAI’s ChatGPT – TechCrunch