Skip to main content

Google, Workspace uygulamaları için yapay zekâyı entegre etmeye başladığını açıkladı.

OpenAI’ın ChatGPT’si gündemden düşmediği gibi, gün geçmiyor ki üretken yapay zekâ hakkında yeni haberler duymayalım. Konuyla ilgili bir hamle de Google’dan geldi. Gmail ve Google Dokümanlar hizmetlerine yapay zekâyı entegre etmeye başladığını bir blog gönderisinde açıklayan şirket, “Workspace’i yazmak istediğiniz bir konu hakkında bilgilendirmeniz sizin için anında bir taslak oluşturması için yeterli” diyor.

Google’ın Workspace uygulamaları için sunduğu yapay zekâ desteği, özelleştirilmiş iş tanımları veya bir çocuğun doğum günü partisi için davetiyeler gibi şeyler oluşturmaya yardımcı olmak için kullanılabiliyor.

Yapay zekâ araçlarını Slides, Sheets, Meet ve Chat’e dahil etmenin yollarını da araştıran Google, Workspace uygulamaları için yeni yapay zekâ araçlarının, tüm kullanıcılara sunulmadan önce başlangıçta “sınırlı sayıda güvenilir test kullanıcısı” tarafından kullanılabileceğini söyledi. Özelliklerin önümüzdeki haftalarda test kullanıcılarına sunulmaya başlaması bekleniyor.

Google’ın Workspace uygulamalarına geleceğini söylediği yapay zekâ destekli özelliklerin bazılarına göz atalım:

  • Gmail’da e-postaları taslak haline getirme, yanıtlama, özetleme ve önceliklendirme
  • Docs’ta beyin fırtınası, düzeltme ve yeniden yazma
  • Slaytlar’da otomatik oluşturulan görüntüler, sesler ve videolar
  • E-Tablolar’da otomatik tamamlama, formül oluşturma ve bağlamsal kategorizasyon yoluyla ham verilerden analiz elde etme
  • Meet’te yeni arka planlar oluşturma ve notlar alma

 

Kaynak: Google’s New AI Tools for Gmail, Docs Can Write Drafts for You – CNET