Skip to main content

Çift kanatlı girişimcilik ekosistemi YGA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ortak projesi olan Tech İstanbul platformu kapsamında seçilen 6 girişim daha yeşil ve daha adil bir İstanbul için yaratıcı teknolojilerini açıkladı.

Global etki odaklı girişimcilik ekosistemi YGA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Pozitif teknolojler, çift kanatlı girişimler İstanbul’dan dünyaya yayılsın’ vizyonuyla hayata geçirilen inovasyon platformu Tech İstanbul, demo day etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, İBB Bilgi İşlem Daire Başkanı Erol Özgüner ve YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman’ın da katılımıyla 11 Ağustos 2020, Salı günü saat 14.00’da YGA YouTube kanalından ve İBB TV’den canlı olarak yayınlandı. Etkinlik kapsamında 159 girişim içerisinden belirlenen aralarında Reegen, Duckt, Stroma, Kodeco, Bluedot ve BakTek’in de yer aldığı toplam 6 girişim daha adil ve daha yeşil bir İstanbul için yaratıcı teknolojilerini ortaya koydu.

İşte daha adil ve daha yeşil bir İstanbul için yaratıcı teknolojilerini ortaya koyan girişimler:

Kodeco: Temiz enerji ve akıllı teknolojilerle geleceğin ulaşım çözümlerini geliştirmek amacıyla kurulmuş bir tekno-girişim firması.

Reengen: Enerji değer zincirinde üretimden tüketime kadar uçtan uca veri analizi çözümleri sunuyor.

BakTek: Mikrobiyolojiyi ileri teknoloji kullanarak atık su sistemlerinin daha verimli çalışmasını sağlayan inovatif ürünleri geliştiriyor.

Stroma: Kazaları azaltmak için sürücü ve işçi davranışını analiz eden yapay zeka tabanlı bir arayüz.

Bluedot: Elektrikli araç şarj cihazlarını sürücülerle en uygun şekilde bağlıyor.

Duckt: Tak&çalıştır evrensel adaptörü ve IoT şarj çözümüyle kamusal alanın düzenlenmesi ve MaaS için daha iyi bir deneyim sağlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, katkı sunan, işbirliği yapan ve katılım gösteren herkese teşekkür ettiğini belirterek konuşmasına başladı ve “İstanbul’un özellikle yüksek teknoloji sürecinde dünya ekseninde çok iyi bir yerde konumlanmasını arzu ediyoruz. Çünkü dünya gelişiyor ve dünyanın yeni teknolojilerle kendini ispat eden şehirlere, ülkelere ihtiyacı var. İstanbul’un bu konuda da üstün bir rol ortaya koyma zorunluluğu var. İstanbul’un yüksek motivasyonu yakın coğrafyamızı, komşu ülkeleri pozitif anlamda etkileyebileceğini, motivasyonunu çok farklı evirebileceğini hissediyorum. Bu anlamda İstanbul’un bu fırsatların insan kaynakları açısından, erişim noktası açısından merkezi bir şehir olduğunun farkındayız. Bu yönüyle İBB olarak böylesi bir sürecin olmazsa olmaz lokomotifi olma sözünü zaten vermiştik. Bu konuda daha da ileriye gitmek istiyoruz. YGA gibi kurumlarla beraber bu süreci yaşatmak devam ettirmek istiyoruz” dedi.