Skip to main content

Fortnite’in hem App Store hem de Google Play’den kaldırılmasıyla birlikte firmalar arasındaki rekabete mahkeme yolu açıldı. Epic Games, özellikle Apple’ı hedef alan “Nineteen Eighty-Fortnite” isimli bir videoyu #freefortnite etiketi ile birlikte paylaştı.

Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen zombi oyunu Fortnite, hem App Store hem de Google Play’den atıldı. Kendi sitesi üzerinden bir indirim kampanyası başlatan şirket, yüzde 20’ye varan indirimleri sadece kendi platformları üzerinden sağladığını duyurarak Apple ve Google’ı devre dışı bıraktı. Bunun üzerine Apple ve Google uygulamayı platformlarından kaldırdı.

Oyunu kaldırılan Epic Games, Apple ve Google’a dava açtı

Fortnite’in hem App Store hem de Google Play’den kaldırılmasıyla birlikte firmalar arasındaki rekabete mahkeme yolu açılmış oldu. Konuyu mahkemeye taşıyan Epic Games, dava dilekçelerini sosyal medyadan duyururken özellikle Apple’ı hedef alan “Nineteen Eighty-Fortnite” isimli bir videoyu #freefortnite etiketi ile birlikte paylaştı.

Firma mesajında George Orwell’ın 1984 romanından faydalandı ve Apple’ın ikonik reklam filmine gönderme yaptı. Reklamda ısırılmış bir elma, Tim Cook’a benzeyen bir karakter ve duvara eklenen Apple’ın mağaza kuralları gibi birçok gönderme dikkat çekti.

Apple ücretli uygulamalardan uygulama aboneliklerden ve uygulama için satın alımlardan ilk yıl yüzde 30 oranında komisyon alıyor. Apple uygulama üreticisiyle piyasayı kontrol ettiği ve tekel oluşturduğu iddiasıyla problem yaşıyor. Apple, Google ve Epic Games arasında yaşanan gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.