Skip to main content

Google mühendisi, kamera erişimine izin verilen iPhone uygulamasının gizlice kayıt yaptığını iddia ediyor.

Google mühendisi  Philix Krause, Apple’ın iOS işletim sisteminde kamera erişimine izin verildiği takdirde haberiniz olmadan fotoğraf ve videolara ulaşmayı sağlayan bir güvenlik açığını ortaya çıkardı.

Krause, iPhone’a uygulama için kamera izninin verilmesiyle uygulamanın cihazın ön ve arka kamerasına erişmesini, uygulama aktifken fotoğraf ve video kayıt yapabildiğini iddia ediyor. Krause, YouTube’da belgelediği güvenlik açığının kısa bir videosunu paylaştı.

Krause, kamera erişimine izin verildiği takdirde uygulamanın fotoğraf ve videolarınıza erişebilmesinin yanı sıra sizi izleyebildiğini ve içeriğin karşı tarafa yüklenebileceğini belirtiyor. Bunların yanında kullanıcılar, fotoğraf ve videoları kaydedilirken herhangi ses, ışık gibi göstergelerle uyarılmıyor. Daha kötüsü Krause bunu engellemek için bazı fiziksel aksesuarlar dışında yapabileceklerinizin kısıtlı olduğunu söylüyor.

Apple, veri toplamadan açıkça söz etmese de kullanıcı sözleşmesinde, “Tüketici davranışlarını anlayıp ürünler ve hizmetlerimizi geliştirme ve reklam amaçlı olarak Apple ürünlerinin nerede ve ne zaman kullanıldığı, kullanan kişinin mesleği, dili ve posta kodu gibi bilgiler toplayabiliriz” deniyor.

Ortaya koyulan görüntülerdeki durumun bir güvenlik açığı mı yoksabir özellik mi olduğu konusu Apple’ın gizlilik politikaları tartışmasını bir kez daha gündeme getirebilir.