Skip to main content

Apple, uzun zamandır beklenen yeni nesil iPhone ürünlerini tanıttı.

Cupertino’da düzenlenen etkinlikte iPhone 5S ve iPhone 5C görücüye çıktı.
Etkinlikte sahne alan Apple CEO’su Tim Cook, Ekim ayında 700 milyon iOS cihazını piyasaya sunacağı bilgisini verdi. Cook, ayrıca Apple’ın Ocak ayında 500 milyondan fazla iOS cihazı sattığı notunu düştü.

iOS 7, 18 Eylül’de geliyor

Yeni fontlar, ikonlar ve neon renkleriyle iOS 7 ise iPhone 4 cihazı ve sonrası için indirilebilecek. Aynı şekilde iPad 2 veya sonrası, iPad mini ve beşinci nesil iPhone Touch için de geçerli olacak. iOS 7’nin iTunes Radio ile birlikte 18 Eylül’de kullanıcılara sunulacağı bilgisi verildi.

Renkli kapaklarıyla iPhone 5C

Merakla beklenen uygun fiyatlı iPhone modeli iPhone 5 ile aynı büyüklükte. 4 inç’lik retina ekranına sahip olan telefonda A6 çipi bulunduruyor. iPhone 5’e göre daha büyük pile sahip telefonun 8 megapiksel kamerası bulunuyor. Alüminyumdan ziyade plastikten yapılan iPhone 5C yeşil, beyaz, pembe ve sarı renklerde gelecek.

iPhone 5C’nin 16 GB’lık versiyonu 99 dolardan, 32 GB’lık versiyonu ise 199 dolardan satışa sunulacak.

iPhone 5S parmak izi okuyabiliyor

Etkinlikte uzun zamandır konuşulan iPhone 5S’nin parmak okuyucu sensör özelliğine sahip olduğu bilgisi paylaşıldı. Yeni A7 çipini bulunduran iPhone 5S siyah, altın ve gümüş renk seçenekleriyle kullanıcılarla buluşacak. Daha gelişmiş özellikleriyle 8 megapiksel kameraya sahip olan iPhone 5S’in ayrıca pil ömrü de artırıldığı belirtildi.

iPhone 5S’in fiyatlandırması ise şöyle olacak: 16 GB’lık versiyonu 199 dolardan, 32 GB’lık versiyonu 299 dolardan ve 64 GB’lık versiyonu ise 399 dolardan piyasadaki yerini alacak.

iPhone 5S ve iPhone 5C 20 Eylül’de kullanıcılara sunulacak.

iPhone 5 kullanıcılarına üzücü haber

The Verge sitesinde yer alan habere göre; Apple’ın bir geleneği haline gelmiş yeni modeli tanıtınca eski modeli üretmeme kararını bu kez iPhone 5’te uyguluyor. Bugün düzenlediği etkinlikle iPhone 5C’yi tanıtan Apple, iPhone 5’in üretimine devam etmeme kararını aldığını açıkladı. iPhone 5C’nin iPhone 5’in daha ucuz versiyonu olduğu düşünülürse bu kararın oldukça yerinde olduğu düşünülebilir. Daha öncesinde iPhone 4’ün üretimine devam etmeyen Apple, bu kez şaşırtıcı bir şekilde neredeyse iki yıllık 4S’in satışına devam edeceğini açıkladı.