Skip to main content

En yeni iPhone modelini almayı düşünen ve mevcut telefonunu satmayı düşünenler için dört satış yolu paylaşıldı.

Apple, dün düzenlediği etkinlikte yeni iPhone modellerini tanıttı. Sonrasında yapılan açıklamaya göre; Apple’ın iPhone 5’in üretimine devam etmeyeceği bilgisi alındı. iPhone 5’i olanlar ise bu konuda kararsız bir duruma düşmüş olabilirler. Belki de mevcut iPhone telefonu olanların ekranıyla ilgili bir sorunu vardır; belki renkleri eskisi kadar parlak değildir veya dokunmatik ekran eskisi kadar hızlı değildir. Nedeni ne olursa olsun, kullanıcılar bir değişikliğe gitmeyi isteyebilir.

Mashable’da yer alan haberde; en yeni iPhone modelini çıkar çıkmaz alan ve mevcut telefonunu satmayı düşünen kullanıcılara eski telefonlarını nasıl satabileceklerine ilişkin öneriler paylaşıldı.

1-Apple’ın takas programı

Apple, kurum içi takas programı sunuyor. Herhangi bir Apple satış mağazasında, mevcut Apple (tüm modelleri kabul ediliyor) telefonunuzu veriyorsunuz. Apple çalışanı da size telefonun değerini söyleyecektir. Eğer telefon için biçilen değeri kabul ederseniz, bu miktarı ön ödeme gibi kabul edip; istediğiniz iPhone’u alabilirsiniz.
Burada önemli olan takas yaptığınız mevcut iPhone modelinin takas sırasında stoklar arasında olması; yeni telefonların da kontrat altında olması gerekiyor.

2-Amazon’un takas programı

Amazon’un takas programı ortalama olarak; Apple’dan daha yüksek fiyat sunuyor. Eski iPhone’larını değiştirmek isteyen kullanıcıların kendi cihazları hakkında bire form doldurmaları gerekiyor.
Sonrasında Amazon, paketleme ve gönderimi ücretsiz karşılıyor. Gönderdiğiniz ürünü aldığında ise hesabınızda biçilen değerde bir hediye kartı yerini alıyor.

3-Walmart’ın takas programı

Yakın zamanda takas programına katılan perakendeci firma Walmart oldu. 21 Eylül tarihinden başlayarak Walmart, yeni iPhone 5 için 300 dolar değer biçiyor. Kullanıcıların AT&T, Verizon veya Sprint ile iki yıllık bir kontrat imzalaması gerekiyor.

4-Doğrudan satış siteleri

Kendi iPhone’nuzu satma konusunda size yardımcı olabilecek internet sitelerinde birkaç seçenek bulunuyor.
Glyde.com, fiyat açısından muhtemelen en iyi seçeneği sunuyor. Cihazınız üzerinden bir fiyat oluşturup, satın almayı gerçekleştirmesi için birini bekliyorsunuz. Satıldığında ise kendi banka hesabınıza kolaylıkla aktarabileceğiniz kendi Glyde hesabınızda ödemeyi alıyorsunuz. Sitede telefonunuzun yeni modeline geçerken ne kadar kâr edebileceğinizi öğrenebileceğiniz bir bölüm (iPhone Upgrade Tool) bulunuyor.

Yardımsever ve çevreye dost yaklaşıma sahip RebootCharity.org sitesi, daha sonra geri dönüşüme gidecek olan iPhone’nuz için ödeme yapıyor. İnternet sitesinde belirtildiğine göre; elde edilen kârlar, gönüllü çalışmalarında kullanılacak.
GameStop sitesi, en iyi fiyatlandırmalardan birini sunduğu söyleniyor. Oyuncular, iPhone 5 için 400 dolar alabiliyor. Sonrasında bu miktarı oyun içi yapılan satın almalarda kullanılabiliyor.

iPhone’u doğrudan satmakla ilgili olarak; Mashable, farklı sitelerden bağımsız olarak araştırma yapılmasını ve karşılığında ne beklendiğini düşünülmesini öneriyor. Eğer yeni nesil iPhone’lardan satın almayı düşünüyorsanız; kullandığınız operatör firmasının bir üst modele geçme programlarından yararlanabilirsiniz.