Skip to main content

Çin’de internet ve oyun bağımlılarına yönelik tedavi merkezleriyle ilgili tartışma, bir gencin ölümüyle daha da alevlendi.

Çin’de, “bağımlı” olduğu iddia edilen kişilerin çok sert yöntemlerle “tedavi edildiği” internet bağımlılığı tedavi merkezlerinden birine gönderilen 18 yaşındaki bir genç, birkaç gün içinde hayatını kaybetti.

BBC’de yer alan habere göre, ülkenin doğusundaki Anhui bölgesindeki bir merkezde ölen gencin cesedinde çok sayıda yara izi olduğu öne sürülürken, merkezin direktörü ve bazı çalışanları gözaltına alındı.

Gencin annesi Anhui Shangbao gazetesine konuşarak, 3 Ağustos’ta tedavi merkezine gönderdikleri oğullarının 5 Ağustos’ta hastaneye kaldırıldığını ve bedeninin tamamen yaralarla kaplı olduğunu söyledi. Cesedi inceleyen doktorlar gencin anne ve babasına, çocuklarının bedeninde 20’den fazla harici yara olduğunu belirtirken, gencin kesin ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

Çin’de internet ve oyun bağımlılarına yönelik “tedavi merkezlerinin” sayısı son dönemde hızla artış gösterdi. Bir kısmı devlet hastanelerine bağlı olmayan bu merkezlerden bazılarında hastaların dövüldüğü ve elektroşok uygulandığı ortaya çıkmıştı. Geçen yıl gittiği bağımlılık merkezinde tacize uğradığını iddia eden Çinli bir genç, kendisi buraya gönderen annesini öldürmüştü.