Skip to main content

Bitcoin değerinde son yıllarda görülen yükselen ivme, hız kesmeden devam ediyor.

Bitcoin tüm dünyada gerçekleşen olaylardan etkilenmeden yükselişine devam ederek sürekli rekor kırmaya devam ediyor. Son olarak 3bin 700 dolar civarında seyreden Bitcoin hafta sonu 4 bin dolar’ı geçerek tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Bu seviyenin ardından da durmayan Bitcoin, 4 bin 210 dolar’a kadar ulaştı.

2017’de Bitcoin dört kat arttı

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’de sert dalgalanmalar gerçekleşti.  Bitcoin’e rakip olarak ortaya çıkan Bitcoin Cash’in ortaya çıkmasındaki eylemin Bitcoin’in durumunu nasıl etkileyeceği merak konusuydu. Bitcoin Cash, kısa sürede en popüler üçüncü dijital para birimi oldu ve Bitcoin’in hızını kesmedi.

2017 yılı içerisinde değeri dört kat artan Bitcoin, sadece Ağustos ayı içerisinde %40’lık bir artış yakaladı. Sanal para birimi şu anda 64 milyar dolar bir pazar değerine sahip.

Uzmanlar rekor hızındaki yükselişiyle yatırımcıların ilgisini daha da çeken Bitcoin’in bu yükselişinin ardındaki sebebin ICO (inital coin offering) olduğunu düşünüyorlar. Blockchain ve kripto para teknolojilerini içeren projelerde girişimcilerin başlangıç yatırımını sağladıkları bir çeşit kitle fonlaması olan ICO, Filecoin ile beraber 180 milyon dolar topladı. Yatırımcıların ellerindeki parayı Bitcoin’e çevirmelerinin Bitcoin’in fiyatını artırdığı düşünülüyor.

Bitcoin’in sürekli rekor seviyelere çıkan yükseliş grafiğinin önümüzdeki dönemlerde nasıl bir yol izleyeceğinin cevabını kimse bilmiyor. Bakalım aylardır değerini katlayarak kripto madencilerinin gözünü parlatan ve yatırımcıların odağına aldığı sanal para birimi, bu ivmesini devam ettirerek yükselmeye devam mı edecek yoksa değerini yavaş yavaş kaybetmeye mi başlayacak, bunu zaman gösterecek.