Skip to main content

Intel, ABD Başkanı Joe Biden’ın getirdiği aşı şartına uymak amacıyla adımlar atıyor.

Intel’in aşılanmamış çalışanlarına ulaşarak, aşı olduklarına dair bir belgeyi ya da aşıdan muaf olma taleplerini 4 Ocak tarihine kadar göndermelerini istediği öğrenildi.

Associated Press’in haberine göre, şirketin İnsan Kaynakları Müdürü Christy Piambianchi tarafından 7 Aralık tarihinde kaleme alınan bilgilendirmede, aşılanmamış çalışanların evden çalışıyor olsalar bile aşıdan muaf olma sebeplerini açıklamaları veya her hafta test olarak sonuçları şirkete göndermeleri istendi. Şirket, 15 Mart tarihine kadar çalışanlarının dinî ya da tıbbî olarak aşıdan muaf olma durumlarını inceleyecek.

Pambianchi, aşılanmamış çalışanların işten çıkarılmaları yerine 4 Nisan’dan itibaren 3 aylık ücretsiz izine ayrılacaklarını, şirketin bu süreç içerisinde de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için çalışanlarına desteğini sürdüreceğini belirtti.

Intel, ABD Başkanı Joe Biden’ın 100’den fazla çalışanı olan şirketlere yönelik aşı şartına uymak amacıyla bu adımları atarken, aşı şartının ABD anayasasına uygun olup olmadığı hâlâ konuşuluyor.

Google da yakın zamanda çalışanlarını aşı olmaları gerektiği konusunda uyarmış, 13 Ocak tarihine kadar neden aşı olmadıklarına dair geçerli bir sebep sunmayan çalışanlarını önce bir aylık izne ayıracağını, ardından bu iznin ücretsiz izine çevrileceğini ve bu sürecin devam etmesinin ardından işten çıkarılacaklarını açıklamıştı. Facebook ve Microsoft, çalışanlarından ofise dönüş öncesi aşı olmalarını beklerken, Apple, aşı şartı koymasa da çalışanlarının düzenli olarak test olmalarını istiyor.

Kaynak: Intel will put unvaccinated employees on unpaid leave – The Verge