Skip to main content

Meta, Meta Connect etkinliğinde Instagram için “Restyle” ve “Backdrop” adlı yapay zekâ araçlarını duyurdu.

Üretken yapay zekâyı tüm ürünlerine entegre etmeyi hedefleyen Meta, Meta Connect etkinliğinde üretken yapay zekâ ile ilişkili bir dizi yeni özellik tanıttı. Bunlardan biri de, Instagram’da yapay zekâ ile görsel düzenleme.

Şirket önümüzdeki haftalarda Instagram için Restyle ve Backdrop adlı iki özellik sunarak, kullanıcılarının görüntü düzenleme yeteneklerini geliştirecek.

Güçlendirilmiş üretken yapay zekâ filtresine benzeyen Restyle adı verilen araç, kullanıcıların mevcut fotoğraflarını farklı görünümlerle yeniden düzenlemesine olanak tanıyor. Şirket, Restyle için yaptığı açıklamada “Oluşturmak istediğiniz görüntünün yeni görünümünü ve hissini tanımlamak için ‘suluboya’ gibi bir tanımlayıcı veya ‘dergi ve gazetelerden kolaj, yırtık kenarlar’ gibi daha ayrıntılı bir komut yazmayı düşünün” ifadelerine yer verdi.

Şirket ayrıca, üretken yapay zekâ destekli yeşil ekran özelliği olan Backdrop adı verilen bir diğer yeni aracı da tanıttı. Paylaşılan bilgilere göre kullanıcılar, “beni muhteşem bir aurora borealis’in önüne koy” gibi komutlar yazabilecek ve ilgili arka planın uygulandığı görselin yeni bir versiyonunu oluşturabilecek.

Meta Restyle ve Backdrop’un Instagram kullanıcılarına ne zaman sunulacağını belirtmedi ancak araçların yakında geleceğini ifade etti.

Şirket ayrıca Restyle ve Backdrop kullanılarak oluşturulan gönderileri etiketleyecek böylece kullanıcılar yapay zekâ tarafından oluşturulan görselleri ayırt edebilecek.  Meta, etiketlerin nasıl görüneceğini paylaşmadı ancak daha önce Instagram’da “Meta AI tarafından oluşturulan görsel” yazan bilgi ekranları ortaya çıkmıştı.

Meta ayrıca Instagram’ın yanı sıra WhatsApp, Messenger ve Facebook Stories’de de bulunabilecek yapay zekâ tarafından oluşturulan yeni çıkartmaları da gösterdi. Bu özellik, kullanıcıların metin komutları yoluyla sohbetleri ve Hikayeleri için hızlı bir şekilde özel çıkartmalar oluşturmasına olanak tanıyacak. Meta’nın açıklamasına göre çıkartmalar ilk etapta İngilizce dil kullanıcılarına önümüzdeki ay içinde sunulacak.

Kaynak: Generative AI image editing is coming to Instagram – engadget