Skip to main content

Merakla beklenen Meta Connect etkinliği, Meta’nın yapay zekâ ve karma gerçeklik alanındaki yeniliklerine sahne oldu.

Meta Connect 2023’te; Meta Quest 3’ün yanı sıra Ray-Ban işbirliğiyle üretilen yeni akıllı gözlük ve Meta AI chatbot tanıtıldı. Bu duyurulara ek olarak Meta’nın yapay zekâ ile ilgili çeşitli güncellemeleri de açıklandı. Şimdi gelin etkinlikten öne çıkanlara bir göz atalım.

Meta Quest 3

Qualcomm’un Snapdragon XR2 Gen 2 çipiyle çalışan Meta Quest 3, Quest 2’ye kıyasla iki katı performans sağlıyor. Tam renkli geçiş özelliğine sahip olan Quest 3, Quest 2’ye göre daha ince olmasının yanı sıra yüzde 30 daha yüksek görsel çözünürlük ve yüzde 40 daha yüksek ses aralığına sahip ve daha geniş alan derinliği sunuyor. Quest 3’ün ekran yenilenme hızı ise 90Hz. Yolda olan bir dizi VR oyunu ve deneyimiyle birlikte Quest 3, Aralık ayında Xbox Cloud Gaming desteği de kazanacak. Microsoft 365 uygulamaları da yıl sonuna kadar Quest’te kullanıma sunulacak. Meta Quest 3 için ön siparişlerin şu anda açık olduğunu belirtelim. 128 GB depolama alanına sahip olan ürünün fiyatı 499,99 dolar, altı aylık Meta Quest+ deneme sürümüyle birlikte gelen 512 GB’lık ürünün fiyatı ise 649,99 dolar olarak belirlendi. Her iki model de 10 Ekim’de satışa sunulacak.

Ray-Ban Meta akıllı gözlükler

Etkinlikte tanıtılan bir diğer ürün de Meta ve Ray-Ban işbirliğiyle geliştirilen akıllı gözlüklerin ikinci nesli oldu. Ray-Ban Meta akıllı gözlükler, Ray-Ban Stories ile karşılaştırıldığında çok daha gelişmiş özellikler sunuyor. 60 fps’de 1080p video kaydedebilen 12 MP geniş açılı kameraya sahip olan model, 32 GB dahili depolama sunuyor. Video çekiminde 60 saniyelik bir süre sınırı olsa da Facebook ve Instagram üzerinden direkt olarak canlı yayın yapılabilecek. Gözlükte uzamsal sesi yakalayabilen beş mikrofon yer alıyor ve daha iyi ses kalitesi getiriyor. Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerin ön siparişleri dün açıldı. Fiyatlar 299 dolardan başlıyor ve cihaz 17 Ekim’de satışa sunulacak.

Meta AI

Meta, aralarında WhatsApp, Messenger, Instagram ve Quest 3’ün de bulunduğu bir dizi ürüne entegre edilecek chatbot’u Meta AI’yı da tanıttı. Meta AI, soruları yanıtlayabilecek, arkadaşlarla gezi planlamaya yardımcı olabilecek ve Microsoft Bing tarafından desteklenen gerçek zamanlı web sonuçları sağlayabilecek. Meta AI ayrıca “/imagine” komutunu kullanarak Dall-E ve Midjourney gibi görsel üretebilecek.

Şirket Meta AI’ın yanı sıra, yeni yapay zekâ karakterlerini de kullanıma sunacak. İlk kadroda Kendall Jenner, MrBeast, Paris Hilton ve Snoop Dogg gibi ünlülerin de aralarında bulunduğu 28 yapay zekâ karakteri yer alıyor. Bu karakterler ile karşılıklı etkileşime girilebileceğini belirtelim.

Diğer yapay zekâ güncellemeleri

Instagram, WhatsApp, Messenger ve Facebook Stories’e yapay zekâ tarafından oluşturulan çıkartmalar gelecek. Kullanıcılar yakında sadece yazarak yeni çıkartmalar oluşturabilecek ve bu kişiselleştirilmiş çıkartmaları gönderebilecek. Bununla birlikte Instagram’a üretken yapay zekâ ile görsel düzenleme ve yeniden biçimlendirme özelliği gelecek. Örneğin, görsellere suluboya tablo görünümü vererek görünümleri değiştirilebilecek. Ayrıca üretken yapay zekâ destekli yeşil ekran özelliği de yakında sunulacak. Meta, kullanıcıların yapay ve gerçek içerik arasında ayrım yapabilmesi için yapay zekâ tarafından oluşturulan görselleri etiketleyecek.

Kaynak: Everything announced at Meta Connect 2023: Quest 3 release date, smart glasses and Meta AI – engadget