Skip to main content

Popüler fotoğraf paylaşım sitesinde bebek ticareti çetesi ortaya çıkarıldı.

Endonezya polisi Instagram üzerinde bebek ticareti yapan bir çete ortaya çıkardıklarını açıkladı. Cnn.com’da yayımlanan habere göre, olayla ilgili toplam dört kişi göz altına alınarak tutuklandı. Tutuklananlardan ikisi Endonezya’nın ikinci büyük şehri olan Surabaya’da diğer ikisi ise Bali’de yaşıyor.

Olay şu şekilde gelişti: Polis yetkililerine Instagram üzerinde açılmış Konsultasi Hati  (Öze Kalp Danışmanlık) adında bir hesaba dair bir ihbar geldi. Hesap kendini hamilelik danışmanlık ve evlat edindirme hizmetleri veren şekilde tanıtıyor. Polis araştırmasını devam ettirdi ve bu hesap üzerinde para alışverişi yapıldığı sonucuna ulaştı.

Surabaya’daki polis yetkilileri adını “LA” olarak verdikleri 22 yaşındaki bir annenin 11 aylık bebeğini “NS” adlı Bali’deki alıcıya satmak için WhatsApp üzerinden mesajlaştığını belirledi. LA, bebeğine 987 dolar fiyat belirlemişti.

Endonezya’da 100 bin çocuk insan ticaretine maruz kalıyor

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Endonezya Ulusal Çocuk Koruma Komisyonu Başkanı Sustano, “Eskiden bu tür işler kişisel ilişkiler üzerinden ve aracılarla yapılıyordu. Fakat günümüzde sosyal medya kullanımıyla daha karmaşık hale geldi. Siber dünya bu işin tanıtımı için bir araç oldu” diyor. Sustano insan ticaretinde sosyal medya kullanımının artmasını, bu yöntemin daha etkili ve aracıyı ortadan kaldırmasına bağlıyor. Sustano’ya göre devletin kolluk güçlerinin burayı takip etmesi zor.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Endonezya’yı insan ticaretinde önemli bir transit ülke olarak değerlendiriyor. UNICEF’in tahminlerine göre, her yıl Endonezya’da 100 bin çocuk, insan ticaretine maruz kalıyor. Bu çocukların birçoğu seks ticaretine zorlanıyor.  Bununla birlikte ABD devleti 2018 İnsan Ticareti Raporu’nda Endonezya’yı “Seviye 2” olarak değerlendiriyor. Bu, “insan ticaretinde minimum standartları tamamen karşılayamamak” anlamına geliyor.

Tutuklanan dört kişi, çocuk koruma kanunlarına karşı geldikleri gerekçesiyle 15 yıl hapisle yargılanacak.