Skip to main content

Instagram, yeni aracı “AI Studio” ile içerik üreticilerinin kendilerinin yapay zekâ chatbot versiyonlarını oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg dün kendi yayın kanalında yaptığı açıklamada, Instagram’ın yeni “AI Studio”sunun içerik üreticilerinin kendilerinin yapay zekâ chatbot versiyonlarını oluşturmalarına olanak tanıyacağını duyurdu. Meta bu yeni özelliği ABD’de erken aşama test sürümünde sunmaya başladı.

Zuckerberg açıklamasında, “Testin bir parçası olarak önümüzdeki haftalarda Instagram’da en sevdiğiniz içerik üreticilerinin yapay zekâ versiyonlarını ve ilgi alanına dayalı yapay zekâları görmeye başlayacaksınız. Bunlar şimdilik öncelikle mesajlaşmada görünecek ve açıkça yapay zekâ olarak etiketlenecek” dedi.

Zuckerberg, örnek olarak içerik üreticilerinin oluşturduğu yapay zekâ chatbot’larıyla yapılan konuşmaların birkaç videosunu paylaştı. Buna göre bir içerik üreticisinin Instagram’ında bir sohbet başlatmak için “Mesaj” düğmesine dokunmak yeterli. Üst kısımdaki bir bildirimde mesajların yapay zekâ tarafından oluşturulduğu ve “bazılarının yanlış veya uygunsuz olabileceği” belirtiliyor. İçerik üreticisinin adının önünde “yapay zekâ” ve adından sonra ise bir beta etiketi yer alıyor.

Zuckerberg, “Bunları oluşturmak için takipçilerinden gelen soruları yanıtlamalarına yardımcı olmaları ve insanlarla yararlı ve eğlenceli bir şekilde sohbet edebilmeleri için yaratıcılarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz” diyor. Zuckerberg, bu yapay zekâların erken aşamaları ve ilk beta sürümleri olduğu için onları iyileştirmeye devam edeceklerini ve yakında daha fazla kişinin kullanımına sunacaklarını söylüyor.

Meta’nın yapay zekâ stratejisi hakkında konuşan Zuckerberg, “İnsanların birçok farklı kişi ve işletmeyle etkileşimde bulunmak istediğini ve insanların farklı ilgi alanlarını yansıtacak çok sayıda farklı yapay zekanın oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz” diyor.

Zuckerberg’ün aktardıklarına göre Meta, içerik üreticilerinin ve küçük işletmelerin, toplulukları ve müşterileriyle etkileşimde bulunmaları için “kendileri için bir yapay zekâ oluşturmasına” olanak tanımak istiyor. “Bunun, insanların kullanacağı tek bir şeyden daha etkileyici bir deneyim yaratacağını, daha dinamik ve yararlı olacağını düşünüyoruz” diyen Zuckerberg, Meta’nın insanların kendilerini temsil etmeyen yapay zekâ karakterleri oluşturmalarına da izin vereceğini söylüyor.

Meta, yapay zekâ chatbot’larını önümüzdeki aylarda kullanıma sunacak. Bakalım, insanlar gerçekten favori içerik üreticilerinin yapay zekâ versiyonlarıyla sohbet etmek isteyecek mi göreceğiz.

Kaynak: Instagram is starting to let some creators make AI versions of themselves – The Verge