UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 23.06.2014 - 13:34

İnsanların ‘Yo’ demesine imkân veren uygulama hack’lendi

Geçtiğimiz hafta uygulama indirme listesinde ilk sıraya oturan Yo hack’lendi

Kullanıcıların kendi aralarında ‘Yo’ demesine imkân tanıyan popüler akıllı telefon uygulaması yaratıcıları geçtiğimiz hafta hacker’ların yazılımda güvenlik açığı bulduğunu doğruladı.

Uygulama yaratıcısı ‘Or Arbel’, TechCrunch’a uygulamanın güvenlik sorunları olduğu bilgisini onayladı.

Geçtiğimiz hafta son 48 saat içinde popülerliğini yakalayan uygulama, ‘Apple iOS’ta Ücretsiz 10 uygulama’ sıralamasında zirveye oturdu. Son olarak uygulama, 1 milyon dolar değerinde girişim sermayesi fonu aldı.

Gürcistan’da Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde okuyan 19 yaşındaki bir öğrenci, arkadaşlarıyla birlikte Yo uygulamasında güvenlik açığı bulduklarını duyurmak üzere ilk olarak TechCrunch ile iletişime geçti.

TechCrunch’a yapılan açıklama ise şöyle:

Herhangi Yo uygulaması kullanıcısının telefon numarasına ulaşabiliriz (Uygulama kurucusuna mesaj gönderdim ve sonrasında o beni geri aradı). Uygulamayı kullanan herhangi bir kullanıcıdan Yo’ya erişim sağlayabilir, dolandırabiliriz; herhangi bir kullanıcıya spam mesajlar gönderebiliriz. Ayrıca herhangi bir Yo kullanıcısına anlık bildirim gönderebiliriz (böyle olanaklarımız olduğu halde yapmamaya karar verdik).

Diğer bir kanıt da Instagram’da yer verilen bir Yo kullanıcısının paylaşımı, Georgia Teknoloji Enstitüsü’ndeki ekibin uygulamada açıklık bulmada yalnız olmadığını gösteriyor.

Kaynak: TIME

Fotoğraf: bidnessetc.com, , businessinsider.com