Skip to main content

İngiltere hükümeti, yapay zekânın gücünden yararlanmak ve gelişimine katkıda bulunmak için özel bir ekip kurduğunu duyurdu.

Başbakan Rishi Sunak ve Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Sekreteri Michelle Donelan, ekibi kurmak için başlangıç ​​olarak 100 milyon Sterlin (yaklaşık 124,5 milyon dolar) yatırım yapacaklarını taahhüt etti.

İngiltere hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasında görüşlerine yer verilen Sunak, “Yapay zekânın potansiyelinden yararlanmak, ekonomimizi büyütmek, daha iyi ücretli işler yaratmak, sağlık ve güvenlik alanlarındaki ilerlemelerle daha iyi bir gelecek inşa etmek için muazzam fırsatlar sunuyor” dedi.

Sunak ayrıca yeni kurdukları uzman ekip aracılığıyla gelişmekte olan teknolojilere yatırım yaparak, daha yenilikçi bir İngiltere ekonomisi için yapay zekâ geliştirmeye öncülük etmeye devam edebileceklerini söyledi.

Yapay zekânın neredeyse her sektörde dönüştürücü bir etkiye sahip olabileceğini belirten Donelan ise, “Yapay zekâ ekonomimizi büyütürken ve geleceğe hazır hale getirirken, yeni tıbbi tedaviler geliştirme, iklim değişikliğiyle mücadele etme ve kamu hizmetlerimizi iyileştirme yöntemlerimizde devrim yaratabilir” dedi.

Yaz sonunda duyurulacak olan uzman bir başkan tarafından yönetilecek ekip, ülkeyi “küresel olarak rekabetçi” yapan yapay zekâ çalışmalarına imza atacak ve bu sistemleri daha güvenilir hale getirmek için sektörle birlikte çalışacak.

Kaynak: The UK will spend £100 million to develop its own ‘sovereign’ AI – engadget