Skip to main content

Türkiye İş Bankası, endüstriyel ürünlerin ticaretine aracılık etmek amacıyla dijital pazaryeri platformu Proemtia’yı hayata geçirdiğini duyurdu.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı N. Burak Seyrek ve Proemtia Genel Müdürü Umut Feyzioğlu’nun katılımlarıyla 25 Nisan Salı günü gerçekleştirilen Proemtia tanıtım toplantısında verilen bilgilere göre; öncelikli olarak demir çelik sektörü ürünleri için kullanıma açılan, ilerleyen süreçte ise ürün kategorisini genişletecek olan dijital platform, Türkiye’nin farklı noktalarındaki alıcı ve satıcıları aynı platformda bir araya getirerek ticareti kolaylaştırıyor.

“Demir çelik sektörü depremlerden sonra daha da kritik hale geldi”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Burak Seyrek, Proemtia’nın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, İş Bankası’nın platform ile geleneksel iş yapış şekillerinin önemini koruduğu endüstriyel emtia ticaretinin gelişimine ve dijitalleşmesine katkı sunmayı ve bu gelişimde önemli bir referans noktası olmayı hedeflediğini ifade etti.

Ticaretine aracılık ettikleri demir çelik sektörünün Türkiye açısından stratejik ve kritik bir sektör olduğunu vurgulayan Seyrek, demir çelik sektörünün ülkemiz açısından depremlerden sonra daha da kritik hale geldiğini, bölgenin inşası sırasında kısa zamanda çok ciddi bir demir çelik ihtiyacı olacağını söyledi.

Proemtia sayesinde bu ihtiyacın hızlı ve kolay bir şekilde karşılanmasına katkıda bulunacaklarını belirten Burak Seyrek, “Proemtia ile ilk etapta demir çelik sektöründe teknolojiye dayalı katma değeri yüksek kaliteli üretim yapılmasına, ihracatın artmasına ve pazarın çeşitlenmesine, sektörün sürdürülebilirliği konusunda gerekli adımların atılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Ayrıca sektörün dijitalleşmenin ve Endüstri 4.0’ın gereklerine uymasını sağlayacak yatırımlarında bir katalizör rolü üstlenmesini arzu ediyoruz” dedi.

“Proemtia’nın global bir emtia borsasına dönüşmesini hayal ediyoruz”

Dünyadaki büyük emtia borsalarına işaret eden Seyrek, Türkiye’nin sahip olduğu stratejik ve lojistik konumuyla, altyapısı, sanayisi ve insan gücüyle global çapta emtia konusunda önemli merkezlerden biri haline gelebilecek potansiyeli bulunduğunu vurguladı.

Proemtia’yı finansal sektör ile reel sektör oyuncularının değerli bir işbirliği olarak gördüğünü söyleyen Seyrek, “Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Ülkemizin Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ticarette de çok daha dinamik, çok daha güçlü bir merkez haline gelmesini istiyoruz. Proemtia, İş Bankası’nın bir platformu değil tüm sektörün ve ülkemizin bir platformu. Bu noktada emtia platformuyla başlayan yolculuğumuzda Proemtia’nın zamanla uluslararası standartlarda global bir emtia borsasına dönüşmesini, uluslararası alanda ülkemizin bir değeri haline gelmesini hayal ediyoruz ve bu vizyonla yola çıkıyoruz” diye konuştu.

“Softtech ve Moka’nın katkılarıyla hayata geçirdiğimiz bir start-up”

Proemtia Genel Müdürü Umut Feyzioğlu da üretim odaklı emtia ticaretinin çok boyutlu ticari ilişkiler, yüksek sermaye gereksinimi ve ürün yapılarına özel tasarım ihtiyaçları gibi unsurlar nedeniyle dijitalleştirilmesi en zor alanlardan olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Biz de bu noktada endüstriyel emtia ticaretine ilişkin ihtiyaçların ne olduğunu tespit ettik ve ardından endüstriyel ürün alışverişlerinde alıcı ve satıcı ihtiyaçlarını aynı anda karşılayacak, şeffaf, güvenilir ve işbirliğini destekleyen bir pazaryeri platformu olan Proemtia’yı hayata geçirdik. Platformu, yazılım ve teknoloji şirketimiz Softtech ile finansal teknoloji alanındaki iştirakimiz Moka’nın katkılarıyla hayata geçirdiğimiz bir start-up olarak değerlendirebiliriz. Dijitalleşmenin sağladığı tüm avantajları pazaryerimizde yer alan tüm paydaşlarımıza hissettirerek, demir çelikten başlamak üzere endüstriyel emtia sektörünün dijital dönüşümünde önemli bir rol oynamayı hedefliyoruz.”

Proemtia’da şu anda Türkiye’nin 7 bölgesinden 30 satıcının ürünü yer alıyor

Feyzioğlu’nun verdiği bilgilere göre; şu anda platformda Türkiye’nin 7 bölgesinden 30 satıcının ürünü yer alıyor. Platformda yassı ürünler, uzun ürünler, kutu profilleri, borular ve paslanmaz ürünler olmak üzere 5 ana kategori altında 35 alt kategoride 80 ürün bulunuyor. www.proemtia.com adresi üzerinden ulaşılabilen platform, demir çelik sektörünün ardından ülke ekonomisi içinde önemli yere sahip olan ve dijitalleşme ihtiyacı bulunan diğer endüstriyel ürünleri de kapsayacak şekilde faaliyet alanını ve hacmini genişletecek.

Proemtia’nın alıcı ve satıcılara sunduğu avantajlar

Alıcıların bugünden itibaren kabul edilmeye başlayacağı platformda kullanıcılara uçtan uca deneyim sunulmasının planlandığını söyleyen Feyzioğlu, Proemtia’nın alıcılar açısından sadece belli kriterleri taşıyan onaylı satıcılar üzerinden birinci kalite ürünlere hızlı erişim, rekabetçi ve şeffaf fiyatlar, vadeli ödeme imkânı, lokasyona göre arama ve anında lojistik teklifi alma gibi imkânlar sunduğunu belirtti. Vadeli ödeme kapsamında kullanıcılar İş Bankası Proemtia Bayi Kart’tan faydalanarak 30, 60 ve 90 gün vadeli alımlar gerçekleştirebilecek. Proemtia’da lokasyona göre arama yapılırken, İş Bankası’nın işbirliği yaptığı Borusan Eta ile anında lojistik teklifi alma söz konusu olabilecek. Proemtia’da alıcılar ayrıca tüm İş Bankası kredi kartlarına 4 taksit imkânından yararlanabilecek.

Feyzioğlu ayrıca platformun satıcılara da ürünlerini ve fiyatlarını hızlı bir biçimde sisteme yükleme ve güncelleme, yeni ve hızlı bir satış kanalı sayesinde yeni müşterilere ve bölgelere erişim, ürün yelpazesini genişletme ve risksiz vadeli satış gibi avantajlar sağladığını da sözlerine ekledi. Platforma belirlenen kriterler dışında ürün yüklenmesinin mümkün olmadığını belirtmekte fayda var.

Feyzioğlu’na göre Proemtia’nın hayatını kolaylaştıracağı sektörler arasında inşaat, imalat sanayi, enerji ve altyapı, makine ve teçhizat, mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve yan sanayi yer alıyor.

 Proemtia’nın yol haritası

Feyzioğlu’nun aktardığı bilgilere göre; alıcı ve satıcı firmaların, açık artırma ya da eksiltme modeliyle ihale açabileceği ve ihalelere teklif verebileceği Proemtia ihale modülünün 2023 yılının Haziran ayında yayına alınması planlanıyor. Şu anda test aşamasında olan Proemtia mobil uygulaması da 2023Eün haziran ayında yayına alınacak.