Skip to main content

Opera, amiral gemisi tarayıcısının yerini alacak olan Opera One adlı yeni bir tarayıcı geliştirdiğini duyurdu.

Norveç merkezli şirket, konuyla ilgili detay vermedi ancak bu yeni tarayıcının kendisini “yapay zekâ tabanlı üretken bir geleceğe” hazır hale getirecek unsurlara sahip olduğunu söyledi.

Erken erişim geliştirici sürümü olarak kullanıma sunulan Opera One’ın temel özelliği, “Sekme Adaları” adı verilen yeni bir sekme gruplama konsepti. Bu konsept, sekmeleri içeriğe göre otomatik olarak gruplandırıyor.  Örneğin, akşam yemeği için mekân arıyorsunuz diyelim, bu özellik sayesinde farklı menülere ve konumlara sahip sekmeler bir araya getiriliyor. Bir grup Google dokümanı üzerinde çalışıyorsanız, bunlar da birlikte gruplandırılıyor. Böylece onları kendiniz düzenlemek zorunda kalmıyorsunuz. Adalar ayrıca daha fazla alan, odaklanmış göz atma ve sezgisel gezinme için daraltılabiliyor veya genişletilebiliyor.

Opera Ürün Direktörü Joanna Czajka, bu yeni yaklaşımın “akışınızı bozmadan sekmelerinizi bağlamsal gruplar halinde düzenlemenin doğal bir yolu” olduğunu söyledi.

Opera One’ın GPU aracılığıyla farklı karmaşık web animasyonlarını sorunsuz bir şekilde oluşturmaya yardımcı olan Multithreaded Compositor kullandığı da belirtildi. Opera One’ın ayrıca bu yıl içinde Windows, MacOS ve Linux’ta şirketin amiral gemisi Opera tarayıcının yerini alacağı da ifade edildi.

Kaynak: Opera launches Opera One browser with a new tab grouping concept – TechCrunch