Skip to main content

ING Bank’ın inovasyon ekosisteminin önemli ayaklarından biri olan ING Hackathon’un 4’üncüsü sona erdi.

Genç girişimcilerin yenilikçi projeler geliştirmek için birbiriyle ve zamanla yarıştığı 4. ING Hackathon sona erdi. Ödeme sistemlerinden eğitime, medikalden e-ticarete kadar birçok farklı alanda çözümler üreten 27 projenin geliştirildiği yarışta toplam 5 proje ödüle layık görüldü. Birinciliği farklı teknolojileri bir araya getirerek görme engellilerin hem sokakta hem sanal dünyada rahatça gezinebilmelerini sağlamayı hedefleyen Kando ekibi kazandı.

İlk 5 proje şöyle sıralandı:

  • Kando: İstanbul’dan katılan 5 kişilik ekibin geliştirdiği Kando cihazı, kamera, bluetooth, yapay zeka, yüz ve obje tanıma, önceliklendirme gibi teknolojileri birleştirerek görme engellilerin gerçek hayatta hareketliliğini, sanal dünyada ise erişebilirliğini artırmayı hedefliyor. Görme engelli bireyler hareket halindeyken önlerindeki objeleri ve yüzleri tanıyarak sesli uyarılarda bulunuyor, tabelaları ve yol işaretlerini okuyabiliyor. Gördüklerini kullanarak yeni bilgileri öğrenme ve daha sonra kullanma kapasitesine sahip cihaz sayesinde görme engelliler hem gerçek hem de sanal dünyada yakın çevreleriyle daha rahat sosyalleşebiliyor, topluma ve hayata daha kolay katılabiliyor. Kando ekibi, 15.000 TL’lik hediye çekinden oluşan birincilik ödülünün sahibi oldu.
  • Learning: Gebze Teknik Üniversitesi’nden 3 öğrencinin oluşturduğu Delta ekibi, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak öğrencilerin sınıf ortamında oyunlarla öğrenmesini mümkün kılan Learning projesini geliştirdi. Keyifli bir alternatif öğrenme yöntem sunan cihaz ve arkasındaki görüntü algılama yazılımı sayesinde öğrenciler hem sayısal hem de sözel konularda oyun oynayarak bilgi ve becerilerini geliştirebiliyor. İkinci olan Delta ekibi, 10.000 TL’lik hediye çekinin yanı sıra İTÜ Çekirdek’te kuluçka eğitimi kazandı.
  • Bakmadan Al: Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi 5 gençten oluşan HAI ekibinin geliştirdiği “Bakmadan Al”, tüketicinin satın almak istediği ürünün fiyatının yıl içinde ne zaman düşeceğini tahmin ediyor, ürün tüketicinin istediği fiyata geldiğinde haber veriyor veya doğrudan satın alabiliyor. Kumbara özelliği sayesinde indirim nedeniyle oluşan kazanç otomatik olarak kişinin birikim hesabına aktarılabiliyor. HAI Ekibi üçüncü olarak 5.000 TL’lik hediye çekinin ve Bilkent Cyberpark’ta ofis ve mentorluk desteğinin sahibi oldu.
  • Akıllı Fleksör Atel: Doktorluk, mühendislik, öğretmenlik gibi farklı branşlardan 6 girişimcinin oluşturduğu Hekim 4.0 ekibi tarafından geliştirilen Akıllı Fleksör Atel, elde meydana gelen ve çoğunlukla cerrahi müdahale gerektiren rahatsızlıklarda fizik tedavi sürecinin takibini ve etkinliğini artırıyor. Düşük maliyetiyle dikkat çeken ürün, doktorun web ara yüzü ile tanımladığı el egzersizlerini hastaya yaptırıyor, performansı kaydederek doktora anlık olarak raporluyor. Bu sayede hasta, evinde egzersizleri doğru şekilde yaparken doktor da tedavinin etkinliğini objektif bir şekilde takip edebiliyor. Hekim 4.0 ekibi Bilkent Cyberpark’ta ofis ve mentorluk desteği kazandı.
  • ING Mini: Düzce Üniversitesi’nden 3 öğrenciden meydana gelen Mechathon ekibi, prototipini de oluşturdukları ING Mini cihazıyla mobil bankacılık ve sanal POS’u tek platformda birleştiriyor. ING Mini, akıllı telefondaki QA kodu okuyarak yaklaşık 2 saniyede ödemeyi alıyor, faturayı da mail ya da SMS yoluyla iletebiliyor. Cihaz 8 dolarlık maliyetiyle ortalama 1.500 TL’ye mal olan POS cihazlarına önemli bir alternatif oluşturma potansiyeline sahip. Mechathon ekibi İTÜ Çekirdek’te kuluçka eğitimi kazandı.