Skip to main content

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Tesla gibi zarar eden firmalara nasıl destek veririz, onun arayışı içerisindeyiz” dedi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın açılışına Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Ekonomi Bakanı Yardımcısı Fatih Metin katıldı. Açılışta konuşan Şimşek, “Tesla gibi zarar eden firmalara nasıl destek veririz, onun arayışı içerisindeyiz. Çünkü halen kar etmeyen, gelecek vaat eden çok önemli firmalar olacak ve Türkiye olarak biz bunlara destek vermek istiyoruz” dedi.

İnovasyon kapasitesini artırmak için reform yapacaklarını belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Türkiye’nin global değer zincirindeki konumunu daha da güçlendirmek için biz önümüzdeki dönemde Dünya Bankasının iş yapma kolaylığı raporunu alacağız. Bu çalışmalar tamamlandı. Önümüzdeki sene çeyreğinde toplam reform yapacağız” şeklinde konuştu.

“Tesla gibi zarar eden firmalara nasıl destek veririz “

ARGE’ye yatırımların artacağını vurgulayan Şimşek geleceğe yönelik inovasyon planlarını açıklarken Tesla’ya değindi:

“ARGE personel sayısı dörde katlandı ama arzuladığımız yerde değiliz. Bunlara büyük teşvikler veriyoruz, daha çok buralara yatırım yapacağız. Patent başvurularında 38’inci sıradan 21’inci sıraya yükselmemiz önemli bir gelişme. Mutlaka ilk 10’da olacağız. Türkiye katma değer zincirinde hızla yükselecek. Bütün eko sistemi tamamlıyoruz şu anda. TUBİTAK’ı yeniden yapılandırıyoruz. Kalkınma Bankası’nı yeniden yapılandırıp daha çok destek vereceğiz. Tesla gibi zarar eden firmalara nasıl destek veririz, onun arayışı içerisindeyiz. Çünkü halen kar etmeyen, gelecek vaat eden çok önemli firmalar olacak ve Türkiye olarak biz bunlara destek vermek istiyoruz.”

Tesla’dan 620 milyon dolarlık zarar açıklaması

Ünlü girişimci Elon Musk’ın kurduğu elektrikli araç firması Tesla, bu alanda öncü olmasına rağmen üst üste zarar açıklıyor. Bir ay önce, 2017’nin üçüncü çeyrekteki performansını özetleyen bir rapor yayımlayan Tesla’nın 620 milyon dolarla tarihinin en büyük zararını yaşadığı görüldü. Şirketin rekor zarar açıklamasını takiben yapılan açıklamada Model S ve Model X’in üretim miktarının azaltılacağı, Ağustos’ta satışına başlanan Model 3’ün ise 5 bin adetlik teslimatının 2018’in ikinci çeyreğine sarkacağı ifade edildi.