Skip to main content

Autopilot ile seyir halindeyken kazaya karışan bir Tesla Model S sürücüsü, iki kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Kaliforniya’da aracı Autopilot yarı otonom sürüş fonksiyonu açıkken ölümlü bir kazaya karışan bir Tesla sürücüsü, iki kişiyi öldürmekten yargılanacak. Associated Press’in haberine göre bu dava, yarı otonom sürüş özelliği ile seyir halinde iken kazaya karışan ve cana mal olan bir sürücünün yargılanacağı ilk dava.

Devlet savcılarının Ekim ayında olayla ilgili dava açtıkları öğrenilirken, kazanın 2019 yılının Aralık ayında gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı. Kevin George Aziz Riad isimli şahsın Tesla Model S aracını Autopilot moduna aldıktan sonra yola devam etmesinin ardından aracın otoyoldan çıktığı, kırmızı ışıkta geçerek bir Honda Civic’e çarptığı biliniyordu. Honda Civic’in içerisindeki iki kişi hayatını kaybederken, devlet savcıları Riad hakkında bir dava açtılar. Hayatını kaybeden kişilerin aileleri ise hem Riad hem de Tesla’ya ayrı davalar açtılar.

Suçsuz olduğunu iddia eden Riad an itibarıyla kefaletle serbest bırakılmış durumda. Riad’a yönelik suçlamalar için 23 Şubat’ta bir ön duruşma yapılması planlanıyor. Savcılar dava dosyalarında Autopilot özelliğinden bahsetmezken, Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA) kaza anında Autopilot özelliğinin açık olduğunu doğruladı.

Halihazırda piyasada olan hiçbir aracın tam otonom sürüşe izin vermediği bilinirken, bazı sürücülerin araçlarının kontrolünü bu özelliğe devretmeleri kazalara yol açabiliyor. Tesla, sürücülerini araçlarının tam otonom sürüşe sahip olmadıkları ve sürüş esnasında tüm dikkatlerini yola vermeleri konusunda uyarıyor. Öte yandan, uzmanlar Tesla’nın Autopilot özelliği ile ilgili açıklamalarının sürücüleri yanlış bilgilendirdiğini dile getirirken, NHTSA de bu özelliğin eksikliklerini araştırıyor.

Kaynak: In a first, a Tesla driver is facing felony charges for a fatal Autopilot crash – Insider