Skip to main content

Geçtiğimiz yıl toplam 266 milyon dolar yatırım alan Türk oyun sektörü, en çok sayıda yatırım alan sektör olurken, günden güne gelişmeye devam ediyor.

Game Factory ve Startup Centrum’un yayımladığı rapora göre, geçtiğimiz yıl 266 milyon dolar yatırım alan oyun sektörü,  en çok sayıda yatırım alan sektör oldu. Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, 2022’de bu sayının 400 milyon doların üstüne çıkacağını tahmin ediyor.

2020 yılında Türkiye’deki 10 oyun girişimi yatırım alırken bu sayı geçtiğimiz yıl 54’e yükseldi. 2021 yılında 46 girişimle yapay zekâ alanı oyun sektörünün ardından 2. sıraya yerleşirken, veri ve analitik alanı 39 girişimle 3. sırada yer aldı. Finans alanı ise 34 girişimle 4. sırada.

Türk oyun sektörüne yapılan yatırımlar 1 yılda 20 kat arttı

Game Factory ve Startup Centrum’un raporuna göre 2020 yılında Türk oyun sektörüne yapılan yatırımlar 13,1 milyon dolarken bu sayı geçtiğimiz yıl 266 milyon dolara yükseldi. Böylece Türk oyun sektörüne yapılan yatırımlar, 1 yılda yaklaşık 20 kat arttı. Girişim adedi olarak oyun sektörü ilk sırada yer alıyor olsa da milyon dolar bazında Getir, teslimat sektörünü ilk sıraya çıkarttı.

Türkiye girişim ekosistemi 2021 yılında toplam 1,1 milyar dolar yatırım aldı. Girişim dünyasındaki toplam yatırımın yaklaşık her 4 dolarından 1’i oyun sektörüne yapıldı. Ayrıca Türk oyun sektörü, 2021 yılında her 7 günde 1 yatırım alarak en çok sayıda yatırım alan sektör oldu.

Efe Küçük: “İş gücü bakımından dünyanın en nitelikli ülkelerinden biriyiz”

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, 1 yıl içerisinde 4 binden fazla kişiye ücretsiz eğitimler vererek onları oyun sektörüne kazandırdıklarını söyledi. Ayrıca Küçük, Türkiye’nin iş gücü bakımından dünyanın en nitelikli ülkelerinden biri olduğunu da ekledi.

Türk oyun sektörü için 2021’de birçok heyecanlandırıcı gelişme yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Game Factory olarak 4 binden fazla kişiyi oyun sektörüne kazandırdık ve tam 36 tane oyun stüdyosunun kurulmasına ön ayak olduk. Bu stüdyolarımızdan 8 tanesi, 2021 yılı içerisinde yatırım almayı başardı. Bu yıl, partnerlerimizle de birlikte çok daha fazla stüdyomuzun yatırım almasına ön ayak olacağız.