Skip to main content

IBM, yapay zekânın devralabileceği 7 bin 800 pozisyon için işe alımları durdurdu.

Bloomberg’ün haberine göre IBM, yapay zekânın devralabileceği 7 bin 800 pozisyon için işe alımları durdurdu.

Bloomberg’e açıklamalarda bulunan IBM CEO’su Arvind Krishna, yapay zekâ ile değiştirilebilecek müşteriye yönelik olmayan rollerde işe alımları durdurduklarını söyledi. Krishna’nın açıklamasına göre; şirkette müşteriye yönelik olmayan ve 26 bin kişinin çalıştığı insan kaynakları departmanı bundan etkilenecek.

Krishna Bloomberg’e “Beş yıllık süre içinde bunun yüzde 30’unun yerini yapay zekâ ve otomasyonun alacağını rahatlıkla görebiliyorum” dedi. Bu da yapay zekânın 7 bin 800 işi devralabileceğini gösteriyor. Bu pozisyonlarda çalışan kişiler işten çıkarılmayacak olsa da bir IBM sözcüsü, yıpranma nedeniyle boşalan pozisyonların insanlarla doldurulmayacağını ifade etti.

Bloomberg, daha önce yaklaşık 260 bin çalışanı bulunan IBM’in bu yılın başlarında işgücünün yüzde 1,5’ini işten çıkaracağını açıkladığını duyurmuştu.

Insider’a açıklamada bulunan bir IBM sözcüsü ise, “Şirkette işe alımlarda genel anlamda bir duraklama söz konusu değil. IBM, gelir getiren rollere odaklanarak işe alımlarımızda düşünceli davranıyor, müşterilerimize veya teknolojimize doğrudan dokunmayan işleri doldururken çok seçici davranıyoruz. Şu anda aktif olarak binlerce pozisyon için işe alımlarımız devam ediyor” dedi.

Son aylarda, ChatGPT gibi yapay zekânın yetenekleri katlanarak arttığından, uzmanlar işgücü piyasası üzerindeki potansiyel etkileri konusunda uyarıda bulundu. Insider’ın daha önce bildirdiğine göre, teknoloji, medya ve hukuk sektörleri etkilenme olasılığı en yüksek sektörler arasında yer alıyor.

Kaynak: IBM halts hiring for 7,800 jobs that could be replaced by AI, Bloomberg reports – Business Insider