Skip to main content

Hindistan Hükümeti, Hindistan Merkez Bankası’nın kripto paraları yasaklamak istediğini açıkladı.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan Merkez Bankası’nın, ülkenin parasal ve mali istikrarını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle kripto paralar konusunda bir endişe içerisinde olduğunu, bir mevzuatın oluşturulması ve hatta kripto paraların yasaklanması gerektiğini düşündüğünü açıkladı; kripto paraların herhangi bir sınıra tabi olmamalarından dolayı yasaklanmalarının ancak ve ancak uluslararası iş birliği ile gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Hindistan’ın kripto para işlemlerini ve gelirlerini vergilendirme yoluna gitmesi, ülkenin dijital varlıkları benimseme yolunda önemli bir adımı olarak görülmüştü. Fakat son dönemde Hindistan Merkez Bankası’nın bankaları kripto paralar konusunda çalışmalar yapmaya zorlaması bu sektörde yer alan şirketleri zor duruma soktu. Coinbase, Hindistan’daki faaliyetlerini durdurmuş ve şirketin CEO’su Brian Armstrong, bu kararı Hindistan Merkez Bankası’ndan gelen ve “resmi olmayan” baskıdan dolayı almak zorunda kaldıklarını açıklamıştı.

Hindistan Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalar, kripto paraların saadet zincirleri ile kıyaslandıklarını açıkça ortaya koyuyor.

Kaynak: India’s central bank wants to ban cryptocurrencies, government says – Yahoo Finance