GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 18.07.2022 - 11:41

Ethereum birleşmesine dair haberler, yukarı yönlü hareketi getirdi

Yılbaşından bu yana %62 değer kaybeden Ethereum, uzun zamandır beklenen Ethereum birleşmesine dair haberlerin ardından yukarı yönlü bir hareket gösterdi.

Ethereum, Kasım ayında 4 bin 850 dolara ulaşarak zirveyi görse de yılbaşından, özellikle de Nisan ayından bu yana ciddi bir değer kaybı yaşamıştı. Yılbaşından bu yana değerinin %62’sini kaybeden Ethereum (ETH), uzun zamandır beklenen Ethereum birleşmesine dair çıkan haberlerin ardından yukarı yönlü bir hareket göstererek tekrar bin 400 dolara seviyelerine erişti. Ethereum’un yaşadığı düşüş, NFT piyasasını da zora sokmuştu.

Uzun bir süredir kullanımda olan kripto paraların gerekli olup olmadıkları tartışılmaya devam ederken, kripto paraların kullanımlarının engellenmesini savunanların en önemli argümanı, kripto para madenciliğinde ve kullanımında ciddi miktarda enerji tüketilmesi ve bu süreçte yine ciddi miktarda karbon salımı yapılmasıydı. Ethereum, kripto para kullanıcıları tarafından da sıklıkla değinilen bu sorunu aşmak için bir adım atarak proof-of-work (iş ispatı) adlı modelden proof-of-stake (pay ispatı) adlı modele geçiş yapacağını açıklamıştı. Ethereum, proof-of-stake ile neredeyse karbon nötr hale gelecek. Zira bu geçişin Ethereum kaynaklı karbon salımını %99,65 azaltacağı düşünülüyor.

İki blokzincirinin birleştirilmesi ile yapılacak olan geçişin 19 Eylül tarihinde gerçekleştirileceğine dair haberler, Ethereum’un yukarı yönlü bir hamle yapmasına olanak sağladı.

Kaynak: Ethereum Shows Signs of Life, Hits $1,400 After Merge News – CNet