Skip to main content

Hepsiburada “Kolay İhracat” modelini duyurdu ve e-ihracat odağında yaptığı çalışmaları paylaştı.

E-ticaret şirketlerinden Hepsiburada, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında, 17 binin üzerindeki iş ortağını yurtdışı pazarlarına açan “Kolay İhracat” modelini hayata geçirdiğini duyurdu. Şirket, ayrıca e-ihracat odağında yaptığı çalışmaları paylaştı.

17 binin üzerindeki işletme, e-ihracat ile dünya pazarlarına açılıyor

“Kolay İhracat” kapsamında müşteriler, Hepsiburada’nın global web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden aradıkları her ürüne ulaşarak bulundukları ülkeden kolayca sipariş verebiliyor. Global sayfa ve uygulama ilk etapta İngilizce ve Arapça dillerinde müşterilerin kullanımına sunuluyor. Ortadoğu ülkelerinde yaşayan müşteriler ülkelerin yerel para birimi ve ödeme sistemleri; diğer ülkelerde yaşayan müşteriler ise ister Avro ister Dolar para biriminde ödeme yapılabiliyor.

Hepsiburada’nın globalde faaliyet gösteren mobil uygulaması, İngilizce ve Arapça olarak sunuluyor. Türkiye’deki mağazalardan indirilemeyen uygulamayı indirmek için global.hepsiburada.com adresini kullanabilirsiniz.

E-ihracat, lanse edildiği gibi “kolay ihracat” ile ilgili detaylar paylaşan Hepsiburada Uluslarası Grup Başkanı Emre Ekmekçi, Türkiye’nin 2023 yılı 350 milyar TL’lik e-ticaret hedefi içerisinde e-ihracat payının yaklaşık 70 milyar TL büyüklüğe ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

2018’de yüzde 60’lık bir büyüme gösteren Hepsiburada’nın şu anda 17 binden fazla iş ortağı bulunuyor. Aylık 32 milyon ziyaretçi tarafından 102 milyondan fazla tekil ziyaret alan Hepsiburada’nın mobil uygulamasının ise 15 milyondan fazla indirmeye ulaştığını belirtelim.

Yurtdışında hangi ülke, ne tür ürünlere rağbet gösteriyor?

Hepsiburada, ülkeler bazında en çok sipariş edilen ürünlerden örnekler paylaştı. Buna göre ülkelerde en çok rağbet gören ürünler;

  • Dubai’de en çok Türk kahvesi fincanı seti, çay bardağı seti ve tost makinesi
  • Rusya’da oyuncak bebek, kozmetik ürünler ve kadın giyim ürünleri
  • Azerbaycan’da çocuk giyim, erkek botu ve kulaklık
  • Hollanda’da Türkçe çocuk kitapları, oyuncak ve elektrikli diş fırçası
  • Almanya’da işlemeli yatak örtüleri ve nevresim takımları, kırlentler ve süs eşyaları
  • Fransa’da Türk kahvesi makinesi, Türk kahvesi ve çocuk giyim ürünleri
  • Orta Doğu’da lokum, kadın giyim, spor ayakkabı ve takı