Skip to main content

Günlük hayatı kolaylaştıran, sunduğu deneyimle farklılaşan, yaşam tarzını geliştiren yeni veya yeni olmasa da güncel kalmayı başaran bu inovatif mobil uygulamalardan 10’unu seçtik.

Mobil öncelikli bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle, mobil uygulamalar markaların ve ürünlerin en önemli mecrası ve kanallarından biri haline geldi. Her yeni gün, yeni uygulamalar sanal dükkânlarda yerini alıyor. Bazı uygulamalar kullanıcıların dikkatini çekemezken, bazıları inovatif özellikleriyle öne çıkarak ciddi kullanıcı sayılarına erişebiliyor. Günlük hayatı kolaylaştıran, sunduğu deneyimle farklılaşan, yaşam tarzını geliştiren yeni veya yeni olmasa da güncel kalmayı başaran bu inovatif mobil uygulamalardan 10’unu inceledik.

Mint  

Yaklaşık son 10 yılda bankacılık ve finans uygulamaları oldukça hızlı bir ivmeyle kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırdı. Çok yeni piyasaya çıkmış olmasa da Mint uygulaması, finans uygulamaları içerisinde, tüm banka hesaplarını, kredi kartlarını ve hareketlerini tek bir uygulamada bir araya getirerek öne çıktı. Kullanıcılar Mint ile banka hesaplarını ve transfer detaylarını tek bir platformda görüntülemenin yanında ayrıca uygulama üzerinde harcama bütçelerini belirleyebiliyorlar ve harcamalar belirlenen bütçe limitine yaklaştığında Mint, anlık bildirimlerle kullanıcıları bilgilendiriyor. Kullanıcılar ayrıca faturalarını da tek bir platform üzerinden yönetebiliyor. Hesap hareketlerini görüntülemenin yanında, gelir/gider yönetimi imkânı sunması da uygulamayı diğer finans uygulamalarından farklılaşıyor.

Photomath

görüntüleyebiliyoruz. Özellikle öğrenciler için güzel bir uygulama, cebinizde bir matematik öğretmeni taşımak gibi! Telefon kamerasını kullanarak bizi istediğimiz sonuca götüren bir uygulama olan Photomath ile bir matematik işlemini kameraya göstererek işlem sonucunu anında

Carbon Health 

Türk girişimci Eren Bali’nin kısa süre önce hayata geçirdiği Carbon Health uygulaması sağlık alanına yeni bir yaklaşım getirdi. Carbon Health uygulamasıyla kullanıcılar doktorlara online olarak erişebiliyor, aynı gün içerisinde randevu alabiliyorlar. Kullanıcılar ayrıca hizmet fiyatlarını önceden görebiliyor, online ödeme yapabiliyor ve tedavi planlarını takip edebiliyorlar. Bunun yanı sıra, kullanıcıların tüm medikal kayıtlarına da uygulamadan ulaşılıyor. Carbon Health uygulamasıyla reçeteniz kapınıza geliyor ve  ilaç hatırlatmaları ile saatleri kaçırmıyorsunuz. Carbon Health’in muadil bir uygulaması henüz Türkiye’de kullanılmıyor ancak böyle bir uygulamanın Türkiye’ye gelmesi durumunda sağlık sektörüne yeni bir boyut kazandıracağı aşikâr.

Snapchat

Snapchat yakın zamanda kullanıcılara sunmuş olduğu akıllı filtrelerle, çektiğiniz objenin yiyecek, manzara, evcil hayvan ya da insan olduğunu algılayıp, buna uygun filtreler ekleme seçeneği sunuyor. Snapchat’in AR teknolojisi ile geliştirdiği diğer inovatif güncellemesi çok daha eğlenceli; kendi bitmojinizi 3 boyutlu ve animasyonlu olarak gerçek dünyada görebiliyorsunuz. Sizin karikatür versiyonunuz, kamerayı tuttuğunuz yerde, yoga yapıyor, kahve içiyor, dosyalar arasında boğuluyor… Mutlaka “işte aynı ben!” diyeceğiniz bir animasyonla karşılaşacaksınız. Snapchat, kendi içerisinde yapmış olduğu geliştirmeler ile Instagram ile yarışını devam ettiriyor.

Yakınbiriş 

React-Native yazılım dili ile House of Apps’in yenibiriş.com için geliştirdiği bir mobil uygulama. İş arayan mavi yakalıların kısa zamanda vazgeçilmezi haline gelen uygulamada kullanıcılar, dilediği kategorilerde en yakın iş ilanlarını listeleyebiliyorlar. İlan detaylarını görüntüledikten sonra detay sayfasında bulunan ‘Yetkiliyi Ara’ butonuna basıp, ilgilendikleri pozisyonun işverenine kolayca ulaşarak ilk görüşmeyi gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca işverenler de uygulama içerisinden kolayca ilan vererek, işyerinin yakınında yer alan, aradıkları niteliklere sahip elemanlara kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Scotty

“Trafiğe takılma, tek tuşla ışınlan” mottosu ile çıkmış, özellikle İstanbul trafiğinde yolculara “ışınlanma” deneyimini hissettiren bir uygulama. Dört tekerlekli araçlar yerine motosikletlerin hizmet verdiği Scotty, gidilecek mesafeyi daha kısa süreye indirmesi ve hizmet fiyatıyla cazip hale geliyor. Bir yandan da motorla yolculuk yapmanın tadına varıyorsunuz. Mevcut uygulama içerisinde yer alan yemek siparişi verebilme özelliği ile de uygulama yenilikçi olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Uygulama içerisinden yemek siparişi verildikten sonra sipariş restorana en yakın Scotty sürücüsü ile eşleşiyor ve sürücü yemeği ilgili restorandan teslim alarak kullanıcıya kısa sürede teslim ediyor.

Grammarly Keyboard

E-posta ya da Linkedin gibi mecralar üzerinden yurt dışı network ile iletişime geçerken veya farklı bir alanda İngilizce olarak yazışırken dili hatasız bir şekilde kullanmak gerekiyor. Grammarly Keyboard İngilizce dilinde tüm dilbilgisi ve kelime hatalarını anlık olarak görmenizi sağlıyor. Grammerly Keybord ile önemli yazışmalarda veya yayınlayacağınız makale veya tez gibi içeriklerde yanlışınızı tek bir tuşla düzeltip, içeriğinizi kendinizden emin bir şekilde oluşturabilirsiniz. Grammarly Keyboard’u ayrıca bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Google Translate 

Google Translate son iyileştirmeleriyle telefon kamerasını kullanarak her dildeki içeriği saniyeler içerisinde istediğimiz dilde gösteriyor. Ana dilini bilmediğiniz, hatta alfabesindeki bazı harflerini sözlükte kodlamanın bile çok zor olduğu bir ülkede, tüm içerikleri kameraya gösterip okumak kadar güzel bir deneyim var mı?

1Password

1Password ile tüm şifrelerimizi tek bir platformda toplayabiliyorsunuz. Gün içinde ne kadar yere şifre girdiğimizi bir düşündüğümüzde, tüm şifreleri unutmadan aklımızda tutmamızın imkânsızlığını fark edebiliriz. Öyle ki, artık şifrelerimize dizüstü bilgisayarların yanında, telefonlarımızda da ihtiyacımız var ve bunun için de iki farklı platformda da çalışabilen bir şifre saklayıcının önemi gittikçe artıyor. İşletim sistemlerinin de sunduğu bir yetenek olmasına rağmen, 1Password sunduğu kullanım kolaylığı açısından fark yaratıyor. Artık şifrelerimizi bizim dahi bilmemize gerek yok; sadece kopyalayıp yapıştırmamız yeterli. Üstelik sadece şifrelerinizi değil, gizli sorularınızı, ekstra URL’lerinizi ve hatırlamanız gereken her şeyi kaydedebilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisinde bilgilerinizi kategorilere ayırıp, spotlight araması ile hızlıca aradığınız bilgiyi de bulabiliyorsunuz.

Mobiett

Mobil uygulamalar toplu ulaşımda da hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Kullanıcılar, Mobiett uygulaması üzerinden anlık toplu ulaşım bilgisini, otobüs konumunu, duraktan geçen hat bilgilerini, otobüsün kaç dakika sonra durağa varacağını ve toplu ulaşım araçları ile bir noktadan diğer bir noktaya nasıl gidileceği bilgilerine ulaşabiliyor. Üstelik, başka dünya kentlerinin de ulaşım bilgileri de mevcut. Ayrıca kamera kullanarak size en yakın İETT durak konumunu ve mesafenizi görüntüleyebiliyerek, gitmek istediğiniz ulaşım seçeneklerini de filtreleyebiliyorsunuz. Uygulama, 12 farklı dil seçeneği sunuyor.

IKEA Place

IKEA Place artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak, dekorasyonunu değiştirmek istediğiniz herhangi bir odada, IKEA ürünlerinin belirlediğiniz alanı nasıl yenileyeceğini görmenizi sağlayan bir mobil uygulama. Evinizde boş duran bir köşeye yeni bir koltuk veya bir ışık almayı istiyorsunuz veya hangi ürünü hangi renkte ya da modelde alacağınıza karar veremediniz. Böyle bir durumda IKEA Place uygulaması ile seçeneklerinizi gözden geçirebilir ve hangi koltuğun evinizin belirlediğiniz köşesinde daha iyi duracağını seçebilirsiniz.

İstanbulkart

İstanbulkart uygulaması, acaba hangi alanlarda kullanılacak diye tartıştığımız NFC teknolojisi ile önemli bir ihtiyaca odaklanmış. Uygulama, kullandığımız İstanbulkart’ın bakiyesini görüntüleme, hatta belirli bankalar ile yükleme yapabilme imkânı sunuyor. İstanbul dışında farklı belediyelerin geliştirdiği bazı uygulamalar NFC özelliği ile turnike geçiş imkânı da sunuyor. Ulaşıma odaklanan uygulamaların şehir sakinlerinin gün içindeki ulaşım ve trafik sıkıntılarını çözmek için geliştirdiği yöntemleri takip ediyoruz.

Yunus Emre Tırnovalı, House of Apps CEO’su