Skip to main content

Uber’in halka arz öncesi değerlemesi dudak uçurdu.

Hatırlanacağı üzere, Uber’in 2019’de halka açılmak üzere planları olduğunu yazmıştık. Uber’in halka açılmadan önce şirketin değerini belirlemek üzere yaptığı araştırmalarda 120 milyar dolar değerlemeye ulaşacağı iddia edildi. Reuters, iddiasını Wall Street Journal’a dayandırdı.

Reuters daha önceleri Uber’e 50 milyar doların üzerinde değer biçildiğini kaydediyor. Uber’in 120 milyar dolar değerlemeyle halka açılması halinde  bugüne kadarki en büyük  değerlerden biri olacağı belirtiliyor. Reuters ayrıca Uber’in halka açılma hamlesinde aracılık yapacak yatırım bankaları arasında Goldman Sachs ve Morgan Stanley’nin ilk sıralarda olduğuna dikkat çekiyor. (Alibaba, 24,2 milyar dolar değerlemeyle teknoloji girişimleri arasında bugüne kadar gerçekleşen en yüksek değerlemeyle halka açılan girişim oldu.)

21 turda 24 milyar dolarlık yatırım

Öte yandan, Uber’in rakibi Lyft’in de önümüzdeki yıl halka açılma planları olduğu gelen haberler arasında. Uber CEO’su Dara Hüsrevşahi’ye Lyft’in Uber’daha önce halka açılması halinde ne yapacağı sorulduğunda, Hüsrevşahi bu konuda endişelenecek bir şey olmadığını ve her iki şirkete de talep olacağını ifade ediyor. Uber büyüme için yeni gelir kaynaklarına ihtiyaç duyuyor ve ürün gamıma yemek taşıma gibi hizmetleri de eklemeye devam ediyor. Bu arada, Crunchbase’deki veriler Uber’in bugüne kadar 21 yatırımı turunda 24,2 milyar dolar yatırım aldığını ortaya koyuyor.

Wall Street Journal’ın yazdığına göre, Goldman Sachs ve Morgan Stanley halka arz için Uber’e tekliflerini iletmiş durumda. Uber’den konuya ilişkin yorum gelmedi.

Kaynak: Reuters