Skip to main content

Elon Musk binme bedelini 1 dolar olarak açıkladığı ulaşım projesi Hyperloop için açılış tarihini verdi.

Elon Musk, ulaştırma, lojistik ve turizm gibi birçok sektörde köklü bir dönüşüme sebep olacak projesi Hyperloop’un açılışı için geri sayımı başlattı.

2013 yılında kurucusu Elon Musk tarafından duyurusu yapılan, ulaşımda yeni bir çağ başlatacak Los Angeles’taki tünel için tarih verildi. Musk, geçtiğimiz günlerde trafik karmaşasına çözüm olması umut edilen Hyperloop’a binme bedelinin 1 dolar olacağını açıklamıştı.

Hyperloop’un açılışına az bir zaman kala test tünellerin kazılarına devam edilirken şehrin metro sistemi de Musk ile birlikte çalışmaya devam ediyor. Twitter üzerinden açıklama yapan Elon Musk, açılış ve ücretsiz test sürüşü için 10 Aralık tarihinde gerçekleşeceğini kaydetti.

Üst düzey ray ötesi sistem olarak tanımlanan Hyperloop (Hızyuvar); manyetik bir alan ya da sıkıştırılmış hava akımı sayesinde yer üstünde ya da yer altında bir tüpün içinde, saatte 1200 km/s hıza ulaşabilecek (yani ses hızını yakalayabilecek), insan ve/veya kargo taşıyabilecek kapsüller topluluğu diyebiliriz. Test tünelinin en yüksek hızı ise yine Musk tarafından 250 km/h olarak açıklandı.

Hyperloop projesi dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise ilk hızyuvar test şeridi olacak. Diğer iki test şeridi ABD’de Las Vegas’ın kuzeyindeki çölde ve SpaceX’in Kaliforniya’daki genel merkezinin dışında kurulu.