Skip to main content

Taksi çağırmadan, yemek siparişine fatura ödemeden online alışverişe farklı servisleri tek bir çatı altında sunan süper uygulamalar Güneydoğu Asya pazarından yükselen bir trend olarak tüm dünyada yaygınlaşıyor.    

Mobil uygulamadan taksi çağırmak, online yemek sipariş vermek ya da faturaları çevrim içi ödemek. Bu işlemleri yapmak için hepimiz farklı farklı mobil uygulamalar kullanıyoruz. Son birkaç yıldır Asya’yı saran süper uygulama trendi online’da ihtiyacınız olan hemen her işi tek bir uygulama üzerinden yapmanızı sağlıyor.

Süper uygulamaları adı üzerinde mobilde farklı servis ve hizmetlere tek bir uygulama çatısında altından erişmenizi sağlayan çatı bir platform gibi düşünebilirsiniz. Çok yönlü ve basit bir kullanıcı deneyimi vadeden süper uygulamalar kullanıcının aidiyet konusunda sorun yaşamayacağı bir deneyim sunuyor. Çünkü kullanıcı aradığı her şeyi bir uygulama altında bulabiliyor.

Dünyada şu an için en bilinen örnekleri; WeChat, Grab, Go Jek. Yemek sipariş edebildiğiniz, seyahat bileti alabildiğiniz, arkadaşlarınız ile iletişim kurabildiğiniz bu uygulamaların giderek tüm dünyada hayatın önemli bir parçası haline gelmeye başlayacağını tahmin etmek hiç zor deği. Verdiğimiz örneklerin birçoğunu bildiğinizi düşünmeme rağmen süper app’lerin tam olarak ne işe yaradığını, artılarını, hayatımıza katacaklarını dilerseniz kısaca özetleyeyim.

WeChat, Grab, GoJek ve diğerleri
Süper uygulama aslında Güneydoğu Asya’nın üç dev teknoloji girişimi WeChat, Grab ve GoJek kendilerini tanımlamak için kullandığı ve dolayısıyla onlarla birlikte kullanımı yaygınlaşan bir terim. Bu bağlamda süper uygulama trendinin Asya’dan başladığını söylemeliyiz. Bir dönemin popüler bilgisayar segmeti all in one’lar gibi tüketicinin ihtiyaç duyduğu her şeyi bir uygulama altında sunan süper uygulamalar gündelik işlerinizde eliniz ayağınız olacak bir dijital platform olmayı vadediyor. Sosyal medya, eticaret, mobil ödeme, taksi çağırma, online alıveriş ve çok daha fazlasından bahsediyorum. Süper uygulamalar, kullanıcıların farklı işlemler için farklı uygulamalar indirmelerine gerek kalmadan ihtiyaçları olan üçüncü parti hizmetleri kullanmalarına olanak tanıyor.

Süper uygulamaların süper avantajları
Süper uygulamaları kullanmak birçok açıdan avantajlı. Her şeyden dikkat, zaman ve para tasarrufu sağlamanız açısından önemli. Süper uygulamaların sunduğu avantajları şu temel başlıklar altında toplayabiliriz.
Aradığınız her şeyin tek bir uygulama altında daha iyi bir deneyim ile sunması

  • Telefon hafızanızda tasarruf sağlaması
  • Hizmet verenin kullanıcı hareketlerini daha iyi gözlemlemesi
  • Yarattığı pazar yeri ile ekosisteme daha fazla üçüncü partinin dahil olabilmesi

Başarılı süper uygulama örnekleri    

Asya pazarını domine ettikten sonra dünyaya açılmaya hazırlanan başarılı süper uygulamalar kullanıcılarına neler vadediyor?

WeChat
Dünya çapında 1 milyarı aşkın bir kullanıcı sayısına sahip olan Tencent’in WeChat uygulaması bir mesajlaşma uygulamasının ötesinde bir süper uygulama. Kullanıcıları WeChat üzerinden  taksi çağırmak, sinema bileti almak, yemek siparişi vermek, faturaları ödemek veya arkadaşlara para göndermek gibi onlarca farklı işlemi yapabileceği niz üçüncü parti uygulamalara erişebiliyor. Çin nüfusunun üçte ikisinden fazlasının WeChat kullandığı bilgisi hiçbirimizi şaşırtmayacak bir bilgi olsa gerek.

Go Jek
Grab Güneydoğu Asya’nın en iyi süper uygulaması olma yarışında yalnız değil. Endonezyalı Go Jek bu alandaki en dişli rakibi.  2010 yılında Endonezya›da tüketicileri kurye teslimatı ve iki tekerlekli araba taşımacılığı hizmetlerine bağlamak için bir çağrı merkezi olarak kurulan Go Jek bir süper uygulama olma yolunda ilerliyor. Go-Jek şu anda, Singapur’daki Temasek Holding ve Çin teknoloji devi Tencent Holdings de dahil olmak üzere tanınmış yatırımcıların yatırımları ile yaklaşık 5 milyar dolar değerine ulaşım durumda. Hizmet alanı yaşam tarzı, eğlence ve finansal ihtiyaçlar gibi birçok başlığı kapsayan Go Jek bir süper uygulama iş modeli olarak büyümeye devam ediyor.

AliPay
Alipay, Çinli eticaret devi Alibaba’ya bağlı bir ödeme çözümü aslında. AliPay 9.0 sürümü ise bir dijital cüzdanın ötesinde. AliPay finans ve alışverişle ilgili her türlü işinizi yapabildiğiniz bir süper uygulama. AliPay, restoran ya da mağazalardan ürün ve hizmet satın alabileceğiniz, para transferi yapabileceğiniz, indirim ve kampanyaları takip edebileceğiniz ve arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz kısacası satın alma ile alakalı her işinizde asistanız olmaya aday. AliPay’in günlük 250 milyona yakın aktif kullanıcısı var.

MoMo
Küresel bilgi hizmetleri firması CBInsights tarafından Asya-Pasifik bölgesinde en iyi finanse edilen 10. teknoloji girişimi olarak gösterilen Vietnam’lı girişim MoMo son olarak H2 Ventures ve KPMG tarafından açıklanan en iyi 100 küresel yenilikçi fintech listesinde 36. sırada yer almıştı. MoMo kısaca para transferi, fatura ödemeleri, bankacılık işlemleri, online alışveriş gibi temel ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz dijital bir cüzdan. 10 milyon kullanıcıyı aşan MoMo dünyanın en önemli süper uygulamalarından biri olma yolunda önemli bir potansiyele sahip.

Grab
Grab Güney Doğu Asya’da günlük hemen her işinizi yapabildiğiniz bir diğer süper uygulama. Güneydoğu Asya’nın en büyük araç paylaşım şirketi Grab’in çok geniş bir hizmet ağı var. Grab geçtiğimiz yılın Mart ayında SoftBank Vizyon Fonu’ndan 1,46 milyar ABD Doları (2 milyar SGD) tutarında fon desteği aldı ve aldığı toplam yatırım tutarı 4,5 milyar dolara ulaştı. 2,8 milyonu aşkın sürücüsü ile taşımacılık hizmeti sunan Grab uygulaması üzerinden fatura ödemeden yemek siparişine birçok işinizi halledebiliyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde robo danışmanlık şirketi Bento’yu satın alan Grab müşterilerine varlık yönetimi ve yatırım ürünleri sunacak.