Skip to main content

Dünyanın en büyük online pazar yeri platformlarından olan eBay’de satılan ilk ürüne ve eBay’in güncel istatistiklerine göz attık.

Bugün dünyanın en büyük online pazar yeri platformlarından olan eBay, 3 Eylül 1995’te İran asıllı ABD’li girişimci Pierre Omidyar tarafından Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde kuruldu. Aslında bir hobi sitesi olarak hayatına başlayan eBay’in kuruluş hikayesi kısaca şöyle: Omidyar, kız arkadaşına yardım etmek için diğer koleksiyoncuları bir arada toplayabileceği bir site açmaya karar verdi ve eBay bu şekilde 1995 yılının mayıs ayında AuctionWeb adıyla ortaya çıktı. Beş ay gibi kısa bir süre içerisinde beklenenin de üzerinde bir büyüme kaydenen eBay, alıcı ve satıcı arasında aracılık eden, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birine dönüştü. Bugün 179 milyon aktif kullanıcıya sahip sitede 25 milyon satıcının 1 milyarın üzerinde ürün listeleniyor. Peki böylesine büyük bir trafiğe sahip eBay’de satılan ilk ürün ne idi?

Sitede, 1995 yıllında satılan ilk ürün kırık bir lazer işaretçisi idi ve 14,83 dolara Kanadalı Mark Fraser, isimli kişi tarafından satın alındı. eBay’in kurucusunun satılan ilk ürüne yorumu ise şöyle olmuştu: “Alan kişinin lazerin kırık olduğunu bildiğinden emindim.”