Skip to main content

ING Grubu’na Yapay Zekâ ve Robot Teknolojileri Global Başkanı olarak atanan Görkem Köseoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) yapay zekâ politikalarına yön verecek ekiplere dahil oldu.

ING Bank Türkiye’den, geçen yıl ING Grubu’na Yapay Zekâ ve Robot Teknoloji Global Başkanı olarak atanan Görkem Köseoğlu, Avrupa Bankacılık Federasyonu (European Banking Federation-EBF) Yapay Zekâ Danışma Kurulu’na seçildi. EBF, Yapay Zekâ Danışma Kurulu ile Avrupa Birliği Komisyonuna yapay zekâ konusunda oluşturulacak politikalarla ilgili önerilerde bulunmayı ve yapay zekâ konusunda oluşturulacak yol haritasına katkıda bulunabilmeyi hedefliyor. Köseoğlu ayrıca, Avrupa Konseyi’nin yapay zekâ etik çerçevesini ve politikalarını öneren Genişletilmiş Üst Düzey Uzman Grubu’na da seçilmiş isimlerden biri oldu.

Avrupa Bankacılık Federasyonu, Avrupa’daki 32 ulusal bankalar birliğinin bir araya geldiği çatı bir örgüt konumunda. Üyelerinin bankacılık sektöründe yaklaşık 2 milyon kişiyi istihdam ettiği federasyon, Avrupa’da irili ufaklı ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren 3.500 bankayı temsil ediyor.

Görkem Köseoğlu, 2012 yılında katıldığı ING Bank Türkiye’de bankanın yeniden yapılandırılması, stratejisinin yeni nesil teknolojiler odaklı hale getirilmesi ve yenilikçi bankacılık anlayışının teknolojik ve operasyonel altyapı olarak desteklenmesi konularında liderlik üstlendi.

Köseoğlu’nun yönetiminde, ING Bank Kahramanmaraş Operasyon ve Çağrı Merkezi kuruldu, tüm şube ve genel müdürlük iş süreçleri teknoloji tabanlı hale getirildi. Ayrıca, esnek çalışma modelini destekleyici teknolojik altyapının kurulması ve genel müdürlük binasının yenilenmesi çalışmalarını yönetti.

Sektörde ilk olan birçok uygulamaya imza atan Görkem Köseoğlu idaresindeki teknoloji ekibi, ING Mobil, ParaMara gibi stratejik platformların geliştirilmesinin yanısıra Hackhaton ve Inovasyon Atölyesi-OrangeLab gibi oluşumlarla ING Bank inovasyon ekosistemini genişletti. Son olarak ING Bank’ın KGF teminatlı kredilerde başvuruların daha hızlı ve sorunsuz olmasını sağlayan robot teknolojisini hayata geçireren teknoloji ekibi, müşteri memnuniyeti ve verimlilik anlamında önemli katkı sağladı.