TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 22.05.2017 - 11:46

Google’dan hastalığı önceden bilecek proje

Google, hastalıkları önceden tahmin edebilecek bir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Google, Brain adlı yapay zeka projesi ile ne zaman hasta olacağınızı tahmin edecek. Google Brain, yapay zekayı sağlık alanına entegre etme projesinin en sonuncusu. Tıbbî verileri inceleyerek sağlıkla ilgili ihtiyaç duyulabilecek şeyleri tahmin edebilen yapay zeka, makine öğrenimi teknolojisinden faydalanıyor.

SinirselStanford, UC San Francisco ve Chicago Tıp Üniversitesi’nden hastanelerle birlikte çalışarak milyonlarca hastanın tıbbi kayıtlarını tanımlayan Google araştırma ekibi, verileri Google Brain ile paylaştı. Projenin belirtilerden yola çıkarak hastalıklara yakalanma ihtimalini hesaplayabileceği ve verileri analiz ederek hastanın ihtiyaç duyduğu maddelere cevap verebileceği belirtiliyor.

Google Brain Ürün Müdürü Katherine Chou, “Bu çalışmayla hastalığa yakalanma ihtimalini tahmin edebiliriz. Verileri doğruladık ve umut verici sonuçlar aldık, sonuçlar resmileşmeden açıklanmayacak. “dedi.

Google Brain, nöral ağlara dayalı sitemiyle beynin işleyişine benzer bir yol izleyerek konuşma, metin ve görüntüleri ayırt edebiliyor. Google Translate ve arama için kullanılan proje, hayati tehlikeye sebep olabilecek hastalıklardan belirli semptomlara kadar her şeyin önceden bilinebilmesini hedefliyor.