TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 22.05.2017 - 11:06

Facebook’un eğitim dokümanları sızdırıldı!

Guardian, kullanıcı sayısı 2 milyara yaklaşan Facebook’ta kullanılan eğitim dokümanlarına ulaştı.

Facebook’un cinsellik, terörizm, nefret söylemi ve şiddeti gibi konuları alan dâhilî  kurallar kitabı sızdırıldı. İngiliz Guardian Gazetesi’nin ele geçirdiği gizli bilgiler, Facebook’un  kullanıcıların platformda paylaştıkları içeriklerin nasıl değerlendirildiğini ifşa ediyor. Gazete ayrıca şike ve yamyamlık gibi konuların da yer aldığı 100’den fazla dâhilî eğitim rehberini ele geçirdiğini ifade ediyor. Açıklamalardaki diğer bir nokta da sahte hesaplara ilişkin. Buna göre Facebook her hafta 6,5 milyondan fazla potansiyel olarak sahte hesabı inceliyor ve bu hesapları FNRP (Fake, Not Real Person FNRP) şeklinde değerlendiriyor.

Guardian’ın Facebook’tan sızdırdığı örnekler

Guardian’ın Facebook’tan sızdırdığı belgelerden konu başlıklarına uygun örnekleri şöyle paylaşmak mümkün:

  • “Biri Trump’ı vursun” şeklinde bir paylaşım yapıldığında bu silinmeli. Çünkü bu kişi, devlet başkanı ve korunması gereken kişi statüsünde. Buna karşılık, “s..k..tir git ve öl” demek, inanılır bir tehdit kategorisinde değil.
  • Vahşi ölüm videoları, “rahatsız edici” kategorisinde ele alınmalı ve her zaman silinmesi gerekmiyor. Çünkü bu videolar zihinsel hastalıklar gibi konularda farkındalık oluşturmaya yarayabilir.
  • Hayvan tacizi fotoğrafları paylaşılabilir ve aşırı derecede acı veren görseller mevcutsa, bunlar “rahatsız edici” şeklinde işaretlenir.
  • El yapımı çıplaklık veya cinsel eylem gösteren sanat eserleri paylaşılabilir. Fakat, dijital olarak bu konuları gösteren sanat eserlerine müsaade edilmez.
  • Çıplaklık olmadığı sürece kürtaj videoları paylaşılabilir.
  • Facebook kendine zarar vermek isteyen kişilerin canlı yayında bunu yapmasına izin verebilir. Çünkü Facebook sıkıntı içindeki insanları sansürlemek veya cezalandırmak istemiyor.

Kaynak: Guardian